Prístup k informáciám už nebude zadarmo: Šokujúce zmeny v infozákone majú pokračovať

Reklama
Na snímke podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS), Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Pexels/Pixabay

Slovenská národná strana (SNS) plánuje v roku 2025 pokračovať v novelizácii zákona o slobodnom prístupe k informáciám, známeho ako infozákon. Predseda strany a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko na tlačovej konferencii vyjadril spokojnosť s nedávnym schválením novely tohto zákona v parlamente. Hoci konkrétne zmeny pre budúcnosť nešpecifikoval, zdôraznil potrebu zodpovedného nakladania so získanými informáciami. Informuje o tom agentúra TASR.

Danko poukázal na problém, keď niektorí jednotlivci zneužívajú infozákon na „šikanovanie“ starostov a primátorov, čím im, podľa jeho slov, komplikujú prácu a vyvolávajú senzácie. Podľa neho je nevyhnutné prijať opatrenia, ktoré zabránia takémuto zneužívaniu. Poslanec NR SR za SNS Adam Lučanský doplnil, že spoplatnenie žiadostí o informácie je pre povinné osoby dobrovoľné a že zákon už doteraz umožňoval požadovať náhradu materiálnych nákladov na vybavenie žiadosti.

Opozícia však novelu kritizuje. Poslankyňa NR SR Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) ju označila za ústavne spornú a právne chybnú, pričom vyzvala prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby ju nepodpísal. Plavákovej prekáža napríklad absencia lehoty pri podaní námietky voči poplatku. Lučanský na to reagoval, že lehota je stanovená v správnom poriadku.

Schválená novela zákona umožňuje štátu zabezpečiť náhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Zároveň predlžuje niektoré lehoty pri vybavovaní žiadostí. Novela má nadobudnúť účinnosť od marca budúceho roka.

Novela, schválená v novembri 2024, prináša možnosť pre povinné osoby požadovať úhradu nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií. Tým sa má vraj zabrániť zneužívaniu zákona a zabezpečiť efektívnejšie fungovanie verejných inštitúcií. Zároveň sa predlžujú lehoty na vybavovanie žiadostí, čo má úradom poskytnúť viac času na spracovanie komplexných požiadaviek.

Opozícia však vyjadruje obavy, že tieto zmeny môžu obmedziť prístup verejnosti k informáciám a znížiť transparentnosť verejnej správy. Organizácie ako Transparency International Slovensko upozorňujú, že spoplatnenie žiadostí môže odradiť občanov od využívania svojho práva na informácie.

Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré je gestorom infozákona, uviedlo, že cieľom novely je nájsť rovnováhu medzi právom občanov na informácie a ochranou verejných inštitúcií pred zneužívaním zákona. Ministerstvo tiež plánuje v budúcnosti pokračovať v monitorovaní účinkov novely a v prípade potreby navrhnúť ďalšie úpravy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie