V Egypte sa podaril úchvatný objav tisíce rokov starej hrobky. Objaviteľov potešil aj bohatý obsah hrobky, v ktorých boli odložené pohrebné predmety, šperky a niektoré v zachovalom stave.
Egyptsko-americká misia, South Asasif Conservation Project, ktorá funguje pod záštitou Ministerstva turizmu a starožitností, objavila 4 000 rokov starú hrobku z obdobia Strednej ríše (1938 pred Kr. – 1630 pred Kr.) v nekropole Luxor, v Egypte. Ide o prvú hrobku Strednej ríše nájdenú v tejto oblasti, píše arkeonews.com.
V hrobke našli aj pôsobivú zbierku hrobových predmetov, zvýrazňujúcich bohatstvo osôb, ktoré tam boli pochované. Hrobka pozostáva z 11 pohrebísk, z ktorých niekoľko je stále zapečatených, v ktorých našli pochovaných mužov, ženy aj deti.
Ženské pohrebiská obsahujú jemné šperky vo výbornom stave, vrátane amuletov, skarabeusových prsteňov a opaskov vyrobených z karneolových náhrdelníkov, dvoch medených zrkadiel s rúčkami zo slonoviny a náramkov vyrobených z perličiek z polodrahokamov.
„Na jednom zo zrkadiel sa našla lotiformná rukoväť, na druhom je pomerne vzácny dizajn štvortvárovej Hathor (jedna z najstarších bohýň Egypta, pozn. red.), ktorý ju predstavuje ako ženu so strohými črtami,“ hovorí Dr. Elena Pischikova, ktorá viedla výkop, vo svojom vyhlásení.
Medzi amulety začlenené do šperkov patria okrem iného hrošie hlavy, jastraby, ba amulety, Horovo oko, amulety Tawereta (ochranná bohyňa pôrodu a plodnosti, pozn. red.) a hadia hlava.
Náhrdelník z 30 ametystových guľôčok s amuletom z amazonitu v strede a opaskom z karneolových guľôčok spojených dvojitými šnúrkami z modrých fajansových krúžkov sú jedny z najkrajších kúskov medzi nájdenými šperkami.
Takmer 4 000 guľôčok blata našli vedľa tela, čo tvorilo jej pôvodné vlasy. „Je dobre modelovaný a zdobený rôznymi šperkami a kosoštvorcovými znakmi na nohách a trupe,“ povedala Pischiková. „Jej ostrihané vlasy sú namaľované na čierno. Hlava je prepichnutá otvormi usporiadanými do troch častí. Otvory boli určené na pripevnenie ‚vlasov‘. Takmer 4 000 guľôčok blata nájdených vedľa figúrky tvorilo jej pôvodné vlasy.“
Mnohé z pôvodných drevených rakiev a plátenných obalov hrobky boli zničené starodávnymi povodňami, ale niektoré predmety zostali nedotknuté, vrátane šperkov zo ženských pohrebov. Hrobka, ktorá sa našla na nekropole vedľa chrámu Hatšepsut na západnom brehu Nílu v Luxore, pravdepodobne patrila rodine, uviedli archeológovia.
Väčšina šperkov súvisela so ženskými pohrebmi, ale jeden muž a deti boli objavení bez akéhokoľvek pohrebného daru. Ďalší pozoruhodný náhrdelník sa našiel na jednom z mužov, ktorí boli pochovaní; mal 40 fajansových guľôčok, oddelených jedným guľôčkovým cylindrom z fajansy a dvomi guľôčkami z karneolu, ktoré vzadu lemoval amulet s hlavou hrocha.
First-ever Middle Kingdom tomb found in Luxor’s Asasif cemetery! The family burial, untouched for millennia, contains skeletal remains and artifacts like amethyst necklaces & copper mirrors. A find could reshape MK history in Thebes! https://t.co/DEY1qR6cd0 @yukinegy #Egypt pic.twitter.com/WdrwlEJ6ww
— Luxor Times (@luxortimes) November 1, 2024
Pôvodné pohrebiská možno na základe typológie niektorých objavených predmetov datovať do začiatku 12. dynastie. Počas 12. a začiatku 13. dynastie sa táto rodinná hrobka musela používať niekoľko generácií. Odhalenie prvej hrobky Strednej ríše na nekropole mení jej históriu a umiestňuje Južný Asasif do rozľahlej tébskej nekropoly Strednej ríše.
Tento významný objav prispieva k nášmu pochopeniu pohrebných praktík a rituálov na thébskej nekropole v Strednej ríši, ako aj k prezentácii nádhernej kolekcie nádherne vytvorených šperkov dobre zachovaných in situ.