Slovenská vláda schválila návrh na odškodnenie osôb, ktoré boli pokutované za menšie priestupky počas pandémie. Toto rozhodnutie sa zameriava na riešenie obáv týkajúcich sa pokút za porušenie pandemických opatrení a poskytuje finančnú náhradu pre tých, ktorých sa to týka.
Osoby, ktoré boli pokutované za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s COVID-19, alebo ktoré zaplatili za pobyt v štátnych karanténnych zariadeniach, majú právo žiadať odškodnenie. Tento krok vyplýva z návrhu zákona o odškodňovaní fyzických osôb, ktorý vláda schválila v stredu (6.11.), píše TASR.
Pokuty budú preplatené
Kabinet zároveň schválil amnestiu na priestupky spáchané v súvislosti s týmito opatreniami. Tento návrh sa vzťahuje na obdobie od 12. marca 2020 do 15. septembra 2023, pričom oprávnení žiadatelia môžu požiadať o vrátenie pokút, alebo ich časti.
„Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ píše sa v materiáli, ktorý predložil na rokovanie kabinetu predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).
Premiér po rokovaní vlády spresnil, že zákon má nadobudnúť účinnosť hneď po jeho schválení v Národnej rade SR. Zdôraznil, že návrh zákona o odškodnení vychádza aj zo záväzkov v Programovom vyhlásení vlády pri reflexii obdobia, v ktorom predchádzajúce vlády prijímali protipandemické opatrenia. „Považujeme toto obdobie za obdobie temna v otázkach právneho štátu a obmedzovanie práv a slobôd,“ zdôraznil.
Fico tiež informoval, že odhad nákladov na odškodnenie sa bude pohybovať na úrovni 3,3 milióna eur. „Nie je to až tak veľa, ako sme čakali, toto zvládneme,“ vyhlásil. Upozornil, že odškodnenie je len prvý krok pri preverovaní obdobia pandémie. „Musíme dôkladne preveriť aj ekonomické otázky a manažovanie pandémie a vyvodiť aj zodpovednosť za to,“ upozornil.
Návrh zákona reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu SR a zistenia verejného ochrancu práv, ktoré poukazujú na porušenie zákonného postupu zo strany štátu. O odškodnenie možno požiadať do šiestich mesiacov od účinnosti novej legislatívy. Ak bude žiadosť oprávnená a splní všetky potrebné formality, odškodnenie bude vyplatené Ministerstvom vnútra SR, regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo obcou.
„Výška odškodnenia predstavuje sumu zaplatenej pokuty alebo nákladov za stravovanie spojených s umiestnením fyzických osôb v určených karanténnych zariadeniach spolu s prípadnými trovami následného vykonávacieho konania, ak takéto konanie prebehlo,“ spresňuje sa v predloženom materiáli.
Zároveň sa v rámci doplnenia zákona o priestupkoch bude na dotknutú osobu hľadieť, ako keby priestupok nespáchala. „Priestupky budú vymazané z evidencie, podľa nás boli jednoznačne udelené v rozpore s právnym poriadkom,“ doplnil po schválení návrhu premiér.