Slovenský parlament v utorok (5.11.) odmietol snahu Európskeho parlamentu (EP) zahrnúť právo na interrupciu do Charty základných práv EÚ. Uznesenie podporilo 78 zo 140 prítomných poslancov EP. Okrem väčšiny vládnych poslancov uznesenie podporili aj niektorí opoziční poslanci.
Návrh predložili poslanci Marián Kéry, Ján Podmanický a Richard Glück zo Smeru-SD a Roman Michelko zo SNS, píše TASR. K poslancom vládnych strán Smer-sociálna demokracia a Slovenská národná strana sa pridali aj niektorí poslanci opozičného Kresťanskodemokratického hnutia a Hnutia Slovensko bývalého premiéra Igora Matoviča. Väčšina poslancov vládnej strany Hlas sociálnej demokracie sa zdržala hlasovania.
Národná rada SR vyjadrila znepokojenie nad opakovanými pokusmi EP zasahovať do suverenity členských štátov EÚ. Ako príklad takéhoto prístupu uviedla uznesenie Európskeho parlamentu z apríla tohto roku o zaradení interrupcií do Charty základných práv. Podľa slovenského parlamentu patria otázky týkajúce sa zdravotnej politiky do kompetencie členských štátov únie.
„Uznesenie Európskeho parlamentu ide proti duchu Ústavy SR a je v rozpore s Deklaráciou NR SR o zvrchovanosti členských štátov EÚ a štátov kandidujúcich na členstvo v EÚ v kultúrno-etických otázkach. Rovnako tak nerešpektuje zodpovednosť členských štátov EÚ za vymedzenie ich zdravotnej politiky, za organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb a zdravotnej starostlivosti ustanovenú v Zmluve o fungovaní EÚ,“ skonštatovali predkladatelia.
Poslanci navrhli, aby Národná rada SR uznesením zamietla pokusy Európskeho parlamentu zasahovať do práv členských štátov EÚ. Súčasťou návrhu je aj požiadavka na podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD), ktorý je zodpovedný za jeho vedenie, aby informoval premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom prijatí tohto návrhu.
K tejto téme predložil opozičný poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vlastný návrh uznesenia, v ktorom tvrdil, že snaha europarlamentu začleniť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ porušuje princíp subsidiarity. Tento návrh však parlament odmietol a nepostúpil ho do druhého čítania.