Pomalý metabolizmus často bráni v úspešnom chudnutí, ale to nie je jediný dôvod, prečo sa oplatí pracovať na jeho zrýchlení. Skúste tieto tipy, aby ste ho správne naštartovali.
Metabolizmus je celý komplex chemických reakcií, vďaka ktorým naše telo funguje tak, ako má. Umožňuje mu rásť, udržiavať a opravovať bunky, získavať energiu z potravy a odstraňovať odpadové látky. Ak sa metabolizmus z nejakého dôvodu spomalí, prejaví sa to únavou, zimnicou, zvýšeným ukladaním tuku alebo zhoršením stavu vlasov a nechtov, píše portál dm.cz.
Vybudujte si svaly
Aby váš metabolizmus fungoval správne, je dobré ho podporiť pravidelným cvičením, najmä cvičením zameraným na rozvoj svalovej hmoty. Svaly sú totiž vysoko metabolicky aktívne, čo znamená, že keď ich máme viac, spaľujeme viac kalórií, aj keď odpočívame alebo spíme. Naopak, keď ich máme príliš málo, môže to byť dôvod, prečo náš metabolizmus „zlenivie“. Svaly však nemôžete budovať ani posilňovať bez cvičenia.
Podľa odborníkov je ideálne kombinovať aeróbne a silové cvičenia. Podľa nich je to najúčinnejší spôsob, ako budovať svalovú hmotu a zároveň schudnúť niekoľko kíl. A čo je to silový tréning? Zahŕňa nútenie svalov prekonávať odpor a vykonávať dostatočnú námahu, ktorá ich stimuluje k spevneniu a rastu. Ako dostatočný odpor absolútne postačuje váha vlastného tela alebo použitie záťažových gumičiek. Fungujú aj cvičenia a techniky, ktoré cielene zahŕňajú odporové cvičenia, ako napríklad cross-fit, pilates alebo niektoré druhy jogy.
Premyslite si, čo zjete
Najmä v zimných mesiacoch by sme mali myslieť na to, ako udržať naše telo v kondícii, aby malo dostatok energie. Vaša strava by preto mala obsahovať dostatok minerálov, vitamínov, vlákniny a zdravých tukov.
Kľúčovú úlohu však zohrávajú bielkoviny. Naplnia žalúdok, ale zároveň zasýtia hladné svaly a pomáhajú spaľovať energiu. Preto by táto makroživina mala byť súčasťou každého jedla. V diéte to znamená syr s chlebom alebo jogurt s ovocím na raňajky, mäso alebo strukoviny na obed alebo vajcia v šaláte na večeru. Niektoré stopové prvky majú tiež pozitívny vplyv na ľudský metabolizmus, napríklad chróm, ktorý sa podieľa na hospodárení so základnými živinami a prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.
Pomerne bohatými zdrojmi tohto prvku sú mäso, kvasnice, mliečne výrobky, bobuľové ovocie, červená repa a hrubá obilná múka. Dobrý je aj dostatok mangánu, ktorý prispieva k metabolizmu aminokyselín, cholesterolu a cukrov, čím podporuje normálny energetický metabolizmus človeka. Nachádza sa najmä v ananásoch a ananásovej šťave. Medzi ďalšie dôležité zdroje mangánu patria orechy, strukoviny, celozrnné pečivo a čierny čaj.
Varte, duste alebo pečte viac
Upraviť si stravu v zimnom období tak, aby podporovala správnu funkciu metabolizmu, nie je ťažké. Na tanieri by sa mala častejšie objavovať koreňová zelenina, ktorá patrí medzi tzv. zahrievacie potraviny. Okrem mrkvy, sladkých zemiakov alebo červenej repy by sa do jedálnička mala zaradiť aj kapusta alebo tekvica. Odborníci tiež všeobecne odporúčajú konzumáciu varených obilnín a polievok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)