Raketa Falcon 9, patriaca americkej spoločnosti SpaceX, úspešne dopravila na obežnú dráhu nákladnú loď Dragon, ktorá má doručiť takmer tri tony zásob a vybavenia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Medzi nákladom je aj unikátny japonský drevený satelit LignoSat – prvý svojho druhu, ktorého cieľom je preskúmať, ako drevo odoláva extrémnym vesmírnym podmienkam, uviedla TASR.
Raketa štartovala z Kennedyho vesmírneho centra na Floride v skorých ranných hodinách, presne o 03:39 SEČ. Satelit zostane na ISS približne mesiac, po ktorom ho astronauti vypustia do otvoreného vesmíru.
Drevený satelit, vyvinutý v spolupráci Kjótskej univerzity a spoločnosti Sumitomo Forestry, je vyrobený z magnólie honoki, tradične používanej v Japonsku na výrobu pošiev pre meče. Malá kocka s rozmermi 10 x 10 centimetrov váži iba jeden kilogram a je unikátna aj v tom, že neobsahuje žiadne skrutky či lepidlo, čo podčiarkuje jeho ekologickosť.
„Drevo je surovina, ktorú dokážeme obnoviteľne získavať, čo nám umožňuje uvažovať o stavbe príbytkov vo vesmíre,“ povedal Takao Doi, astronaut a vedec z Kjótskej univerzity. Doiho tím má veľké plány – v priebehu nasledujúcich desaťročí by chceli začať s výsadbou stromov a budovaním drevených príbytkov na Mesiaci a Marse.
Drevené materiály sú vo vesmíre odolné, najmä vďaka absencii kyslíka a vody, čo zabraňuje ich hnilobe či vzplanutiu. Podľa profesora Kodžiho Muratu je drevený satelit aj ekologicky prijateľnejší, pretože na konci svojej životnosti nezaťažuje životné prostredie.
Po vypustení bude LignoSat približne pol roka obiehať Zem a zbierať údaje o tom, ako drevo reaguje na náročné podmienky vo vesmíre. Pri obehu okolo Zeme bude satelit čeliť neustále meniacim sa teplotám od mínus 100 do plus 100 stupňov Celzia, keď sa strieda jeho pobyt v tieni a na slnečnom svetle. Tento experiment poskytne dôležité dáta pre budúce využitie drevených materiálov vo vesmíre, ktoré by mohli byť využité aj pri dlhodobých pobytoch ľudí na vzdialených planétach.