Ničivé záplavy súvisia so zmenou klímy. Hrozia humanitárne katastrofy

Reklama
Španielsko zasiahli ničivé a smrteľné záplavy. Zdroj: TASR/AP

Viac ako 200 úmrtí a rozsiahle škody v regióne Valencia sú najnovším ukazovateľom nebezpečenstva v otepľujúcom sa svete, napísal denník The Guardian v súvislosti s ničivými záplavami v tomto španielskom regióne.

Množstvo obetí, zaplavené a zničené domy, zničené pouličné osvetlenia, cesty zmenené na rieky plné blata a bahna, nakopené a zničené autá. Množstvo nezvestných, tisíce ľudí bez prístupu k vode a potravinám. Búrky, ktoré spôsobili túto obrovskú tragédiu a devastáciu, „boli bezprecedentné“, pripomína britský denník.

Intenzívne dažde vo Francúzsku a pozdĺž španielskeho pobrežia Stredozemného mora sú zvyčajne pripisované javu známemu ako gota fría, alebo „studená kvapka“, pripomína The Guardian. Je to pravidelný úkaz, ktorý nastáva, keď sa studený vzduch pohybuje nad teplými vodami Stredozemného mora. To vytvára atmosférickú nestabilitu, pretože teplý vlhký vzduch stúpa nahor veľmi rýchlo a spôsobuje tvorbu hustých mrakov s následnými silnými dažďami. Mraky môžu zostať nad jednou oblasťou celé hodiny a znásobiť tak svoj ničivý potenciál, dokonca spôsobiť aj tornáda. „Avšak tento dážď bol podľa španielskych meteorológov až desaťkrát silnejší než bežný lejak,“ upozorňujú britské noviny.

Smrtiace záplavy

Španielsko a zvyšok južnej Európy pravidelne sužujú horúčavy, sucho a požiare. Tieto javy zapadajú do predstáv i skúseností s extrémnym počasím v týchto regiónoch. Práve preto je rozsah povodní a škôd z konca októbra v regióne Valencia doslova šokujúci, pripomínajú noviny The Guardian.

Avšak podľa vedcov sú tieto udalosti súčasťou určitého vzorca. Analýzy a výpočty klimatológov naznačujú, že v dôsledku globálneho otepľovania sa takáto udalosť stala dvakrát pravdepodobnejšou.

„Niet pochýb, že lejaky zosilneli v dôsledku zmeny klímy,“ povedala nemecká klimatologička Friederike Otto, zakladateľka a vedúca projektu World Weather Attribution. Dodala, že „tieto smrtiace záplavy sú ďalšou pripomienkou toho, aká nebezpečná zmena klímy nastala už pri otepľovaní o 1,3 °C“.

Friederike Otto pracuje aj ako senior lektorka na Granthamskom inštitúte pre zmenu klímy a životné prostredie na Imperial College London. Je aj čestnou výskumnou pracovníčkou v Inštitúte zmeny životného prostredia na Oxfordskej univerzite.

V najviac postihnutých oblastiach spadlo len v jeden deň viac ako 400 litrov vody na meter štvorcový. Hovorca Španielskej meteorologickej agentúry Rubén del Campo povedal, že „pri pomerne silných búrkach či silných lejakoch, aké vidíme na jar alebo v lete, to môže byť tak 40 alebo 50 litrov na meter štvorcový. Tu to bolo teraz desaťnásobne viac“.

Hrozia humanitárne katastrofy

World Weather Attribution (WWA) je projekt medzinárodnej spolupráce vedcov, ktorí analyzujú, vyhodnocujú a informujú o možnom vplyve klimatickej zmeny na extrémne počasie (búrky, sucho, extrémne zrážky a horúčavy). WWA doposiaľ vydala viac ako 80 vedeckých štúdií.

Práve v čase, keď Španielsko zasiahli ničivé záplavy, vedci z WWA pripravovali vydanie správy o jednoznačnej súvislosti medzi zmenou klímy spôsobenou človekom a desiatimi najviac extrémnymi a smrteľnými prejavmi počasia za posledné dve desaťročia. Správa konštatuje, že nebezpečenstvo extrémneho počasia a jeho dôsledkov sa dnes mení na riziko humanitárnych katastrof.

Španielsky geofyzik Stefano Materia, ktorý pôsobí na Bolonskej univerzite, poznamenal, že suchá a záplavy by sme mali považovať za dve strany jednej a tej istej mince. Podobne ako predtým hurikán Helene, ktorý spôsobil smrť viac ako 220 ľudí v juhovýchodnej časti Spojených štátov, či búrka Boris, ktorá spôsobila obrovské záplavy v strednej Európe, je podľa španielskeho geofyzika aj októbrová ničivá búrka v regióne Valencia dôkazom klimatickej nestability a jej dôsledkov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie