Rokovania s lekármi nepriniesli žiadne výsledky. Práve naopak, vyše 2 700 z nich už podalo výpoveď. Ako chce vláda zabrániť kolapsu nemocníc a zabezpečiť zdravotnú starostlivosť? Na to a ešte viac nám odpovedal v relácii Sadnite si, prosím predseda Parlamentného zdravotníckeho výboru za Smer-SD Vladimír Baláž.
K dňu nahrávania relácie je aktuálny počet lekárov 2713, pričom nejde len o štátne, ale aj o súkromné nemocnice, ktorí už dali výpoveď. Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský vyzval aj ďalších lekárov, ktorí už mali cieľ, že dajú výpovede, aby tak urobili. Vyzývajú aj zdravotné sestry, aby dali výpovede z nadčasov.
Čo to teraz znamená pre pacienta? Naozaj hrozí kolaps nemocníc, že v nich nebude možné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť?
Má to v zásade dve roviny. Po technickej rovine, čiže prítomnosti lekárov na pracovisku, sú lekári do januára 2025 vo výpovednej lehote. To znamená, že vtedy budú všetci normálne pracovať, ako pracovali doteraz. Myslím si, že dovtedy nič nehrozí.
Je priestor na to, aby sa ešte rozprávalo o požiadavkách lekárov alebo lekárskeho odborového združenia, a čo môže vláda, ministerstvo zdravotníctva alebo ktokoľvek urobiť, aby sa tento stav zvrátil, a potom v januári to fungovalo „normálne“, ako to fungovalo doteraz.
Najskôr ku kroku výpovedí – lekári avizovali, že do konca októbra, ak sa nesplnia požiadavky, podajú výpovede. Oni ten sľub dodržali. O čom to svedčí? Podceňoval minister zdravotníctva lekárov, že či to urobia? Prečo rokovania nenabrali taký smer, aby boli lekári spokojní?
Celá vec si zaslúži kontext. Jednak musíme spomenúť to, že lekári si už vyskúšali túto „hru“, a to v roku 2011, a potom v roku 2021 alebo 2022. Všetko rýchlo uteká, takže si človek presne nepamätá.
V roku 2011 sa s Ivetou Radičovou nedohodli a vtedy dali výpovede. A v roku 2022 podpísali memorandum, o ktorom sa teraz rozprávame.
Áno, urobilo sa memorandum za ministra Lengvarského. Toto si už vyskúšali, takže vedeli, akú majú silu. Kto nevedel, akú má silu, bol konsolidačný tím, ktorý pripravoval konsolidáciu verejných financií.
Viem, že je to klišé, ale treba ešte raz povedať, že naša republika sa nenachádza v dobrom stave a musíme konsolidovať verejné financie. Keď si to prenesieme do normálneho slovníka, musíme mať financie v takom stave, alebo mať pripravené riešenia, pri ktorých uveria trhy, že nám budú požičiavať peniaze za relatívne dobrých podmienok, aby sme nemali vysoký úrok. Celý svet si požičiava peniaze, všetci žijú na dlh.
Všetci poznáme ratingové agentúry Standard & Poor’s a iné, ktoré dávajú hodnotenie ekonomického stavu štátu s výhľadom, čo je veľmi dôležité na to, aby ste si mohli požičiavať peniaze. Nebudem o tom ďalej rozprávať, lebo ide o ekonomickú tému. Ľudia, ktorí sa do toho vyznajú, povedali, že za posledné tri roky vznikol deficit okolo 20 až 25 miliárd eur. To je už niečo, čo som si pred desiatimi rokmi nevedel predstaviť, keby niekto povedal miliarda eur. Teraz hádžeme cifry, čo sú neskutočné peniaze.
Konsolidovať taký obrovský balík peňazí nie je celkom jednoduché. Prijali sa rôzne opatrenia, ktoré sa dotknú širokých vrstiev obyvateľov, podnikateľov, firiem. Napríklad DPH stúpne na 23 %, mimo niektorých potravín, a keďže som zdravotník, aj mimo niektorých liekov a zdravotníckych pomôcok, ktoré išli na 5 %. Potom sme prijali transakčnú daň, tých vecí je veľmi veľa.
Jednou z nich, ktorou sa konsolidačný tím zložený z našich troch koaličných strán zaoberal, boli aj platy lekárov. Vytvoril sa pohľad, že do zdravotníctva ide veľa peňazí a nedostávame z neho žiadnu dobrú službu naspäť. Tento naratív sa stupňoval až s tým, že lekári majú natoľko zvýšené platy, ktoré vyrokovali v roku 2022, že navýšenie o 9,7 % predstavuje až 350 miliónov eur.
Povedali sme si, že navýšenie sa zníži na 3-percentnú hranicu a tým ušetríme 250 miliónov eur, ktoré sa dávali do konsolidačného balíčka.
Nakoniec je kompromisom 6,4 %.
Problém je, že nikto sa zdravotníkov, lekárov nepýtal, dokonca ani pani ministerka zdravotníctva Dolinková pri konsolidačných opatreniach nebola.
Nikto sa nad tým nezamyslel, nerozprával, nerokoval so zdravotníkmi, či návrh prijmú. Bola to veľká chyba. Tu sme si zle zapli gombík a dostali sme sa k stavu, ktorý teraz máme.
Došlo už k určitému kompromisu. Namiesto troch majú mať lekári 6,4 %. Zdravotné sestry a záchranári majú dostať to, čo bolo vyrokované v roku 2022. Lekári s tým nesúhlasia a tvrdia, že sa ich konsolidácia nemá dotknúť. Mali by reflektovať na to, že si všetci budeme musieť utiahnuť opasky, aby oželeli tých 60 eur, ako to vypočítal minister zdravotníctva Kamil Šaško?
Som lekár a myslím, že by sme to mali urobiť, lebo nárast je veľmi veľký. Priemerný nárast platov je vzhľadom na to, že v roku 2022 stúpla priemerná mzda v národnom hospodárstve, oveľa viac, ako sa očakávalo. Nárast je extrémne veľký, tých 350 miliónov eur. Myslím, že by mali pristúpiť na nejaký kompromis, čo je môj osobný názor.
Predstavte si, že priemerná mzda je tvorená aj z platov v IT sektore a iných, ktoré veľmi stúpli. A keďže sme zvyknutí robiť odpočet od priemernej mzdy a nie od mediánu, tak priemerná mzda neukazuje celkom to, ako sa ľudia na Slovensku majú.
Lekári by to mohli prežrieť a využiť ako príležitosť, aby sa niektoré procesy, ktoré sa im nepáčia, a s ktorými ja mimochodom súhlasím, napravili v zdravotníctve.
Vy ste lekár a vám neprekáža, že nedostanete, čo bolo vyrokované?
Nie. Úprimne to vravím, však ja som už starý lekár, takže mám istotne vyšší plat ako niektorí mladší lekári, čo je odstupňované podľa veku. Myslím, že už ani lekári, podľa toho, ako sa na nich pozerám, o tom nechcú hovoriť, pretože je to kontraproduktívne voči ostatnému obyvateľstvu na Slovensku, keďže majú naozaj slušné platy.
Je pravdou, že platy až tak nerezonujú, skôr ide o akciové spoločnosti, ale uzavrime tému platov. Ich požiadavky, podľa vás, sú primerané alebo nadhodnotené? Počúvame, že lekári majú 10-tisícové platy, ale to je len vybraná vzorka, určite nie každý lekár má 10-tisíc.
Bez ohľadu na konsolidáciu, ak by nebolo treba šetriť, sú ich požiadavky opodstatnené, čo sa týka platov?
Majú pravdu v tom, že štát s nimi podpísal memorandum, ktoré by sa malo plniť. Na druhej strane vravím, že sa situácia zmenila, takže musia na to reflektovať a myslím, že by mali byť s týmto spokojní vzhľadom na to, že o dva roky sa koeficient nárastu vráti naspäť na čísla, ktoré boli predtým, ako sa začalo konsolidovať. Všetci musíme priložiť určitým spôsobom ruku k dielu a snažiť sa to napraviť.
Pani Dolinková nebola schopná vyrokovať ani euro navyše. Nastúpil pán Šaško z tej istej strany, nominant Hlasu, a zrazu máme o 100 miliónov eur viac na platy. Ako je to možné? K akým dohodám došlo, že sa uvoľnili peniaze navyše?
Nebol som pri tom, ale musím povedať základnú premisu – urobilo sa to nesprávne vtedy, keď sa vyrokoval konsolidačný balíček, hlavne voči strednému zdravotnému personálu, voči sestrám. To podstatné, čo nás trápi v zdravotníctve, je nedostatok sestier. Môžeme rozprávať o zlom rozmiestnení v celom kraji, zlom vyučovaní v školstve, ale sestier sa to istotne nemalo dotýkať.
Keď prišiel pán minister, tak sa situácia posunula v tom čase. Bolo už úplne jasné a museli si sami priznať, že nerozhodli veľmi dobre a museli nájsť ďalšie peniaze, čo je dobrá otázka, odkiaľ sa našli ďalšie peniaze.
Keď si predstavíte konsolidačný balíček, ten mal byť na úrovni 2,7 miliardy eur, ale z toho reálna konsolidácia je na úrovni 1,7 miliardy. Jedna miliarda je, nechcem to nazvať ako vankúš, lebo minister Kamenický to nemá rád. Ale sú to peniaze, z ktorých pre ministerstvo zdravotníctva bolo počítané s čiastkou 500 miliónov eur. Uvidíme, či sa znížila o čiastku, ktorá sa dala pre sestry.
Treba dodať, že sme prijali ten zákon, pretože ho pán prezident podpísal. V súčasnosti je situácia taká, že všetci majú len 3 %, čo si treba uvedomiť. Budeme musieť v skrátenom konaní prijať zákon, ktorý ešte upraví zvýšenie na 6,4 % a 9,7 %.
Čiže ešte ani to nemajú garantované.
Áno, preto vravím, že máme obdobie dvoch mesiacov, aby sme celý stav upravili do takej podoby, že by aj zdravotníci cítili reálne splnenie sľubu.
Zdravotníci povedali, že nemienia ustúpiť z požiadaviek, že chcú plošné zvýšenie o 9,7 %. Na druhej strane minister zdravotníctva Šaško povedal, že je ochotný rokovať s lekármi o všetkom okrem platov. To znamená, že asi nedôjde k nejakému posunu.
Ako vyriešiť situáciu, keď ani jedna, ani druhá strana nechce ustúpiť? Navyše ešte treba schváliť dodatočne zákon, aby mali garantovaný aspoň kompromis, na ktorý aj tak nepristúpili?
Situáciu vnímam tak, že už ani lekári veľmi nehovoria o platoch, cítia, že to je na hrane, aby aj verejnosť pochopila. Z lekárov sa stali už politici, ktorí hrajú politickú hru, čo so zdravotníctvom veľa spoločného nemá, ale majú ďalšie témy.
Medzi nimi je aj akciová spoločnosť. A znova sa vrátim ku konsolidačnému balíku, ktorý bol prijatý. V zásade vôbec nerozumiem, prečo konsolidačný tím, ktorý skončil rokovanie, potom „bombasticky“ vyhlásil, že riešením tohto stavu a konsolidácii je vytvorenie akciových spoločností.
Vy ste proti tomu, aby nemocnice prešli na akciové spoločnosti?
Nie som zástanca, ale preto som takto formuloval, pretože vytvoriť akciové spoločnosti v súčasnom stave znamená naliať do systému cez 1 miliardu eur a zabezpečiť, aby ekonomicky oprávnené náklady nemocníc a všetkých poskytovateľov boli plnené. Keď nebudú plnené, čiže urobíte niečo, čo vám niekto nezaplatí, buď budete musieť vyberať peniaze od pacientov, aby ste boli vo vyrovnanom rozpočte, alebo zbankrotujete.
Nerozumiem, prečo sme začali spomínať akciové spoločnosti ako riešenie konsolidácie. Mohli sme ich nechať ako samostatnú tému, lebo je to dobrá téma.
Nie som zástanca akciových spoločností, hlavne pre štátne nemocnice. Dal som si urobiť rešerš, ako to vyzerá v Európskej únii. Snáď okrem Nemecka, kde bol jeden pilotný projekt s jednouniverzitnou nemocnicou, ktorá bola akciová spoločnosť a ktorý ale skrachoval, sa to nikde neuplatňuje. Všetko sú verejné nemocnice, ktoré majú rôzne formy financovania.
Nie som bigotný človek, že by som povedal „nie“ na akciové spoločnosti. Sadnime si, povedzme si, o čo tom je, rozprávajme sa o tom, uveďme dobré a zlé veci. Buďme ako normálne uvažujúci ľudia, ktorí chcú urobiť veľkú zmenu v zdravotníctve, čo musí prejsť námietkami, konaním, pripomienkami. Vyhlásiť v tomto stave, keď my chceme šetriť peniaze, akciové spoločnosti nebol dobrý ťah.
Pre lekárov je to červená čiara, aby sa nemocnice transformovali na akciové spoločnosti. Zvláštne je, že aj premiér Robert Fico v minulosti hovoril, že to je cesta k privatizácii. Prečo sa teraz hovorí, že je to jedno z riešení?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)