Prelomová liečba Alzheimerovej choroby: Tento liek od českého neurológa môže zmeniť život miliónom ľudí

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Matthias Zomer, Pixabay

Dr. Martin Tolar, český neurológ a podnikateľ, stojí na čele výskumu, ktorý môže výrazne zmeniť životy miliónov ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Ako zakladateľ, prezident a CEO spoločnosti Alzheon, Dr. Tolar vedie vývoj inovatívneho orálneho lieku ALZ-801, ktorý má potenciál poskytnúť cenovo dostupnú a efektívnu alternatívu k existujúcim terapiám.

Tolarova cesta je príbehom vedeckého úspechu, podnikateľskej odvahy a vytrvalosti v boji proti jednej z najzákernejších chorôb súčasnosti. Píše o tom startitup.sk.

Od medicíny k revolúcii vo farmaceutickom výskume

Dr. Martin Tolar začal svoju cestu k vedúcej pozícii vo farmaceutickom výskume na Karlovej univerzite v Prahe, kde študoval medicínu. Už počas štúdií v novembri 1989 zohral významnú úlohu v organizácii Nežnej revolúcie, ktorá viedla k pádu komunistického režimu v Československu. Tento zážitok mu poskytol cenné skúsenosti s vedením zásadných zmien, ktoré neskôr uplatnil aj v oblasti výskumu a vývoja liekov. Po získaní lekárskeho titulu odišiel do USA, kde dokončil doktorát z neurovied.

Zameranie na Alzheimerovu chorobu

Vo svojej vedeckej práci v USA sa Dr. Tolar sústredil na významnú tému – skúmal, ako apolipoproteín E (APOE) ovplyvňuje vznik a vývoj Alzheimerovej choroby. APOE je gén spojený s vyšším rizikom Alzheimerovej choroby, najmä u ľudí, ktorí nesú jeho špecifické varianty, ako napríklad APOE4. Tento výskum tvorí základ pre Tolarove neskoršie projekty, keďže APOE4 nosiče sú skupinou, ktorú chce ALZ-801 účinne liečiť.

Významné kariérne míľniky vo farmaceutickom priemysle

Dr. Tolar zastával niekoľko kľúčových pozícií vo farmaceutickom priemysle. Ako vedecký riaditeľ a obchodný riaditeľ v spoločnosti CoMentis prispel k vývoju terapií zameraných na liečbu Alzheimerovej choroby. Neskôr, ako generálny riaditeľ spoločnosti NormOxys, sa podieľal na vývoji liečebných postupov pre kardiovaskulárne choroby. Tieto skúsenosti a jeho odborné znalosti v oblasti neurodegeneratívnych ochorení ho neskôr priviedli k založeniu vlastnej biotechnologickej spoločnosti, Alzheon.

Alzheon a vývoj prelomovej liečby ALZ-801

V roku 2013 Dr. Tolar založil spoločnosť Alzheon, biotechnologickú spoločnosť zameranú na vývoj nových spôsobov liečby neurodegeneratívnych ochorení, najmä Alzheimerovej choroby. Alzheonov hlavný produkt, ALZ-801, je orálny proliečivý liek na báze tramiprosátu, ktorý cieli na tvorbu amyloidných oligomérov, považovaných za hlavný faktor rozvoja Alzheimerovej choroby. Táto orálna formulácia predstavuje praktickú alternatívu k intravenóznym terapiám, čo môže výrazne zjednodušiť proces liečby a znížiť jej náklady.

Ako píše aj Alzheimer’s News Today, liek ALZ-801 už preukázal sľubné výsledky v klinických skúškach. V rámci štúdie fázy 2 dokázal u pacientov s včasným Alzheimerom udržať kognitívne schopnosti po dobu dvoch rokov, pričom mal priaznivý bezpečnostný profil a nepreukázal zvýšené riziko opuchu mozgu ani krvácania. V súčasnosti prebieha fáza 3 klinického skúšania lieku ALZ-801, známeho ako štúdia APOLLOE4, ktorá sa zameriava na pacientov s včasným Alzheimerom nesúcich dve kópie génu APOE4, ktorý je známym rizikovým faktorom ochorenia. Výsledky tejto štúdie majú potvrdiť účinnosť a bezpečnosť lieku práve u tejto vysoko rizikovej skupiny pacientov.

Ako ALZ-801 môže zmeniť život pacientov

Liek ALZ-801 predstavuje významný pokrok v liečbe Alzheimerovej choroby. Orálna forma lieku je pre pacientov pohodlnejšia než intravenózne terapie, ktoré vyžadujú časté návštevy zdravotníckych zariadení. Táto jednoduchšia aplikácia môže zlepšiť adherenciu pacientov k liečbe, čo znamená, že pacienti liečbu pravidelne užívajú, a tak môžu dosiahnuť lepšie výsledky. Dr. Tolar vidí v ALZ-801 šancu pre milióny pacientov na svete, ktorí trpia Alzheimerom, najmä v jeho raných štádiách. Vďaka dostupnejšej liečbe môžu mať pacienti lepšiu kvalitu života, pretože liek môže spomaliť progresiu ochorenia.

Význam očkovania a prevencie

Nedávny výskum naznačuje, že niektoré bežné vakcíny, ako napríklad očkovanie proti chrípke a vakcína Tdap (ktorá chráni proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu), môžu znižovať riziko rozvoja Alzheimerovej choroby, píše Medical News Today. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí dostali aspoň jednu vakcínu proti chrípke, mali o 40 % nižšiu šancu na vznik Alzheimerovej choroby v porovnaní s tými, ktorí sa neočkovali. Podobne bola vakcína Tdap spojená so znížením rizika Alzheimerovej choroby o 30 %, pričom vakcíny proti pásovému oparu a pneumokokom boli tiež spojené s významným znížením rizika. Vedci sa domnievajú, že tieto vakcíny môžu pomáhať regulovať imunitný systém, čo môže znižovať zápaly v mozgu a hromadenie škodlivých proteínov spojených s Alzheimerom.

Zástancovia liečby Alzheimerovej choroby zdôrazňujú, že prevencia, očkovanie a skríning sú dôležitými nástrojmi pre zlepšenie kvality života pacientov, ale vyžaduje sa aj dostupná a efektívna liečba pre tých, ktorí sú ochorením zasiahnutí.

Dr. Tolarove skúsenosti s APOE génmi viedli k hlbšiemu pochopeniu toho, ako táto mutácia priamo ovplyvňuje rozvoj choroby, a preto zameriava výskum na vysoko rizikových pacientov s APOE4 génom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie