Terapia budúcnosti? Digitálny avatar bojuje proti hlasom v hlave

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Berur Chebii, Ivan Samkov

Nedávny výskum ukazuje, že AVATAR terapia, pri ktorej pacienti komunikujú s digitálnymi reprezentáciami hlasov, ktoré počujú, môže výrazne zmierniť príznaky psychózy. Štúdia, publikovaná v časopise Nature Medicine, zahŕňala 345 účastníkov trpiacich sluchovými halucináciami, ktorí vďaka terapii dosiahli podstatné zníženie frekvencie a intenzity týchto hlasov.

AVATAR terapiu vyvinuli výskumníci na King’s College London. Pacienti počas terapie vytvoria s terapeutom digitálnu podobu hlasu, ktorý ich obťažuje, a počas sedení komunikujú s týmto avatarom. Terapeut rozpráva prostredníctvom avatara, pričom napodobňuje tón a obsah halucinovaného hlasu. Tento proces pomáha pacientom postaviť sa týmto hlasom a získať nad nimi kontrolu, čím sa znižuje ich autorita nad pacientom. Píšu o tom euronews.com.

Výsledky štúdie

Účastníci štúdie boli rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna absolvovala šesť a druhá dvanásť sedení AVATAR terapie, spolu so štandardnou starostlivosťou, a ich výsledky boli porovnávané s kontrolnou skupinou, ktorá dostávala len obvyklú starostlivosť. Po šestnástich týždňoch obe skupiny s terapiou vykazovali nižšiu úroveň stresu. Po dvadsiatich ôsmich týždňoch u pacientov, ktorí absolvovali dvanásť sedení, došlo k trvalému zníženiu frekvencie halucinácií.

Skúsenosti pacientov

Pacienti, ktorí podstúpili AVATAR terapiu, hlásili výrazné zlepšenie svojho stavu. Jeden z nich, Nick, opísal, ako počul pred terapiou až 50 hlasov denne, ale po terapii sa ich počet znížil na menej ako päť. „Mal som pocit, že som znovu získal kontrolu nad svojím životom,“ povedal Nick.

Klinické dôsledky

Úspech AVATAR terapie naznačuje možnosť jej integrácie do klinickej praxe. Dr. Thomas Ward, hlavný výskumník tejto terapie, vyjadril optimizmus, že sa táto metóda do roku 2025 začne využívať v rámci britského NHS. AVATAR terapia predstavuje alternatívu pre pacientov, ktorým tradičné liečebné metódy nepomohli, a ponúka nový prístup v liečbe psychózy.

Úvahy a budúcnosť

Aj keď sú výsledky štúdie povzbudivé, niektorí odborníci upozorňujú na nutnosť opatrnosti. Dr. Alberto Ortiz Lobo poznamenal, že štúdia neporovnávala AVATAR terapiu s inými terapeutickými intervenciami okrem štandardnej starostlivosti. Okrem toho, počiatočné výrazné zlepšenia po šestnástich týždňoch neboli také výrazné pri hodnotení po dvadsiatich ôsmich týždňoch. Tieto pozorovania poukazujú na potrebu ďalšieho výskumu, ktorý by preskúmal dlhodobú účinnosť AVATAR terapie a porovnal ju s inými terapeutickými metódami.

AVATAR terapia teda môže predstavovať sľubný pokrok v liečbe sluchových halucinácií pri psychóze. Vďaka digitálnym avatarom môžu pacienti priamo čeliť obťažujúcim hlasom, čím sa zmierňujú príznaky a zlepšuje sa ich kvalita života. Pokračujúci výskum a klinické skúšky sú však nevyhnutné pre plné pochopenie prínosov a obmedzení tejto terapie, čím sa môže otvoriť cesta k jej začleneniu do štandardnej praxe v oblasti duševného zdravia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie