Lekári v Košiciach používajú umelú inteligenciu. Tá odhalí aj tie NAJMENŠIE karcinómy prsníka

Reklama
V diagnostike najčastejšieho karcinómu na Slovensku u žien pomáha umelá inteligencia. Zdroj: Pexels/Ivan Samkov, Wikimedia Commons/Cerevisae

Na Slovensku je rakovina prsníka diagnostikovaná u viac ako 30-tisíc žien, pričom takmer 900 z nich ročne zomiera na toto ochorenie. Ak by tretina pacientiek prišla na vyšetrenie včas, mohlo by sa ich životy zachrániť. Každá žena nad 40 rokov má právo na preventívne mamografické vyšetrenie raz za dva roky.

Na mamografické vyšetrenie je potrebné mať výmenný lístok od gynekológa, ak sa chcete objednať na preventívne vyšetrenie. Recepčná Polikliniky pri radnici, Marianna Bobanec, tiež potvrdila, že toto vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou. Informuje STVR.

Mnohé ženy priznávajú, že zanedbali prevenciu, a ak už čelili onkologickému ochoreniu, často si vyčítajú, že na preventívne prehliadky mali chodiť pravidelne. Na druhej strane sú ženy, ktorým preventívna prehliadka odhalila onkologické ochorenie v počiatočnom štádiu. Vďaka včasnému záchytu je liečiteľnosť takýchto prípadov veľmi dobrá, vysvetlila projektová manažérka Ligy proti rakovine, Ľubica Slatina.

Pomôže umelá inteligencia

V diagnostike najbežnejšieho karcinómu u žien na Slovensku zohráva umelá inteligencia dôležitú úlohu, pretože dokáže odhaliť aj tie najmenšie karcinómy, ktoré by lekári mohli prehliadnuť. Tento systém sa využíva na špecializovanom pracovisku v Košiciach. Po roku testovania je teraz už zavedený do bežnej praxe.

Rádiológ René Hako vysvetlil, že umelá inteligencia využíva rôzne matematické algoritmy a technológie, ktoré jej umožňujú samostatne sa učiť, a má tiež širšie portfólio vyšetrených pacientov.

Umelá inteligencia dokáže rýchlo znižovať chybovosť, avšak plní len poradnú úlohu, pričom konečné rozhodnutie vždy zostáva na lekárovi. Rádiológ René Hako uviedol, že ak by mali umelú inteligenciu pred dvoma rokmi, niektoré karcinómy by mohli odhaliť už pri preventívnych skríningových mamografiách, kde lézia bola taká diskrétna, že ju lekár nedokázal identifikovať.

Pri spätnej analýze týchto dát však umelá inteligencia označila tieto lézie ako podozrivé, čo je kľúčové pre budúcu liečbu a prognózu pacientky.

V bežnej praxi je vždy potrebné, aby snímku posúdili dvaja nezávislí lekári. V rámci Európskej únie už bolo schválené, že certifikovaná umelá inteligencia môže nahradiť jedného z posudzovateľov, no tento systém sa však v súčasnosti uplatňuje iba v Košiciach.

Ako na samovyšetrenie prsníkov?

Rakovina prsníka predstavuje najčastejšiu príčinu smrti na zhubné nádory žien na Slovensku. K tomu, aby sa ochorenie zistilo v čo najskoršom štádiu, keď je najväčšia nádej na jeho vyliečenie, môže prispieť každá žena samovyšetrením a novozistenú zmenu na prsníku je potrebné okamžite konzultovať so svojím gynekológom. Píše pentahospital.sk.

Postup pri samovyšetrení:

1. Najskôr sa vyzlečte do pol pása.
2. Svoje prsníky pozorujte a vyšetrujte v troch polohách: v stoji pred zrkadlom, pod sprchou a v ľahu.
3. V každej polohe vyšetrite celý prsník pomalými krúživými pohybmi od kľúčnej kosti až po spodnú líniu prsníkov a od podpazušnej jamky k hrudnej kosti.
4. Pri prehmatávaní používajte brušká troch prostredných prstov, nielen končeky prstov.
5. Na vyšetrenie pravého prsníka používajte ľavú ruku a naopak.

Pridajte si do kalendára pripomienku na samovyšetrenie každý mesiac.

Nie všetky nálezy, ktoré žena objaví, musia byť zhubné. Pri zistení „hrčky“ v prsníku, zmene tvaru, vtiahnutí kože (retrakcii) alebo krvavom výtoku z bradavky je dôležité okamžite navštíviť svojho gynekológa. Po prvej konzultácii môže byť potrebné absolvovať ďalšie vyšetrenia na špecializovanom pracovisku, vrátane mamografie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie