Dňa 2. novembra 2024 v ranných hodinách prijala Horská záchranná služba (HZS) tiesňový hovor z Tatarkovej próby v masíve Gerlachovského štítu. Skupina poľských turistov, ktorú viedol jeden člen bez potrebného vybavenia do náročného horolezeckého terénu, sa ocitla v ohrození po páde vedúceho člena. Zvyšok skupiny ostal uviaznutý v náročnom horskom teréne a s vedúcim stratili akýkoľvek vizuálny i zvukový kontakt, uviedla HZS na svojom webe.
Na pomoc turistom bola privolaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu. Zásah zo vzduchu však nebol možný kvôli silnému nárazovému vetru a zlej viditeľnosti. Na miesto nešťastia tak museli vyraziť dve skupiny horských záchranárov pozemnou cestou.
Po výstupe Tatarkovou próbou záchranári približne v polovici tejto náročnej trasy našli telo muža, ktorý utrpel smrteľné zranenia po páde. Po niekoľkých metroch našli ďalšieho člena skupiny, ktorý bol podchladený, ale pri vedomí. Ihneď mu poskytli teplé oblečenie a nápoje.
O niečo ďalej, približne 300 metrov od tohto miesta, dorazili záchranári k zvyšnej dvojici turistov – mužovi a žene, ktorí tiež nemohli sami pokračovať. Obom poskytli nevyhnutnú prvú pomoc, zateplenie, horolezecké vybavenie vrátane retiazkových mačiek a sedačiek, a zaistili ich lanom. Pomocou lanovej techniky boli turisti sprevádzaní do Gerlachovského sedla, odkiaľ spolu so záchranármi zostúpili do Batizovskej doliny.
Záchrannú akciu komplikoval silný vietor a vrstvy ľadu, ktoré pokrývali kamenný terén. Po náročnom zostupe do doliny turisti pokračovali na Sliezsky dom, odkiaľ boli transportovaní do Domu HZS v Starom Smokovci.
Telo nebohého muža bolo dňa 3. novembra 2024, po zlepšení poveternostných podmienok, transportované z miesta nešťastia v spolupráci s Letkou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a následne odovzdané Polícii SR. Príčina tejto tragickej udalosti a totožnosť zosnulého budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.
Gerlachovský štít, najvyšší vrchol Slovenska a celých Karpát, dosahuje impozantnú výšku 2655 metrov nad morom. Výstup na Gerlach láka skúsených turistov i horolezcov z celej Európy, no zároveň patrí medzi najnáročnejšie tatranské túry.
Pre svoju obtiažnosť a nepredvídateľné podmienky, ako sú náhle zmeny počasia, silný vietor, sneh a ľad, je výstup vhodný len pre dobre pripravených a skúsených jednotlivcov. Bezpečnostné pravidlá tu vyžadujú nielen vhodné vybavenie, ako sú mačky, horolezecké laná a prilby, ale aj znalosť terénu a schopnosť reagovať na rýchlo sa meniace podmienky.
Galériu zo záchrannej akcie si pozriete tu: