Všetci sme už asi počuli, že tuky sú zlé pre naše zdravie. Niekedy sa na nás dokonca uprene pozrú priatelia, ak si dáme do kávy plnotučné mlieko či pridáme do sendviča slaninu alebo syr s avokádom. Panuje mýtus, že všetky tuky sú škodlivé – je to však pravda?
V skutočnosti nie sú všetky tuky zlé. Existujú aj také, ktoré môžu prospieť zdraviu. Niektoré, ako transmastné kyseliny, sú nevhodné, no iné, ako tuky z olivového oleja, avokáda, orechov a semien, môžu dokonca znižovať riziko srdcových ochorení, píše huffpost.com.
Pochopenie, ktoré tuky sú pre nás vhodné a ktoré nie, nám môže pomôcť dosiahnuť vyváženú stravu. Lauren Manaker, registrovaná dietetička, vysvetľuje: „Tuky často dostávajú zlú povesť, ale nie sú pre nás také zlé, ako si mnohí myslia. Niektoré tuky sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela, ako je uskladňovanie energie, regulácia hormónov a vstrebávanie vitamínov A, D, E a K.“
Manaker odporúča, aby sme sa sústredili na konzumáciu správnych druhov tukov namiesto ich úplného vylúčenia. „Zdravé tuky, ako sú tie v avokáde, orechoch, semenách a tučných rybách, môžu podporiť zdravie srdca a znižovať zápal v tele,“ dodáva.
Prečo sa teda tukom často vyhýbame? Maddie Pasquariello, ďalšia registrovaná dietetička, vysvetľuje, že ľudia sa obávajú tukov pre ich kalorický obsah a spájajú ich s priberaním.
Určité tuky, ako mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, sú pre telo prospešné. „Strava obsahujúca dostatok zdravých tukov pomáha znižovať LDL cholesterol, známy ako ‘zlý cholesterol’, dodáva energiu a zlepšuje vstrebávanie vitamínov,“ vysvetľuje Pasquariello. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú dôležité nenasýtené tuky, ktoré pomáhajú telu zvládať zápalové reakcie. „Vyšší príjem omega-3 je spojený s nižším rizikom srdcových chorôb, demencie, Alzheimerovej choroby a ďalších chronických ochorení,“ dopĺňa Pasquariello.
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny si telo nedokáže samo vyrobiť, preto ich musíme získať zo stravy. Omega-6 mastné kyseliny sa nachádzajú v orechoch, semenách, rastlinných olejoch, vajciach a niektorých spracovaných potravinách, zatiaľ čo omega-3 možno nájsť v tučných rybách, chia a ľanových semenách či v rybacom oleji.
Aj keď sú tieto tuky zdravé, mali by sme si dať pozor na ich nadmernú konzumáciu. „Aj zdravé tuky obsahujú veľa kalórií, pretože majú 9 kalórií na gram. Je rozumné, aby tuky tvorili asi 20-35 % z denného kalorického príjmu,“ radí Pasquariello. Ideálne je držať sa na nižšom konci, okolo 20 %, v závislosti od osobných cieľov a zdravotného stavu.
Na druhej strane, nasýtené tuky a transmastné kyseliny nie sú pre naše zdravie ideálne. „Negatívne účinky tukov zvyčajne zahŕňajú nadmernú konzumáciu nasýtených a transmastných kyselín, čo môže viesť k problémom ako zvýšený cholesterol a srdcové choroby,“ hovorí Ashley Kitchens, dietetička.