Profesor vysvetľuje, ako sa šiesty oceán Zeme pomaly formuje v rámci geologického procesu, ktorý je síce zdĺhavý, ale nezvratný. Tento proces už začal.
Vďaka mapám, glóbusom či knihám poznáme dnešný vzhľad Zeme – s jej piatimi oceánmi a siedmimi kontinentmi. Zem však nie vždy takto vyzerala a pomalý vznik nového oceánu naznačuje, že v budúcnosti sa znovu zmení, zdôrazňuje portál iMeteo.sk.
V Afrike sa rodí nový oceán
Vedci zistili, že vo vnútri afrického kontinentu, kde sú dnes krajiny ako Uganda a Zambia, vzniká nové pobrežie a budúci oceán. Tento proces je dôsledkom pohybu tektonických platní, obrovských dosiek zemského povrchu, ktoré sú v neustálom pohybe a spôsobujú zemetrasenia či vulkanickú aktivitu.
Africká, arabská a somálska platňa sa postupne vzďaľujú, čo spôsobuje vznik takzvanej východoafrickej trhliny. Podľa Christophera Moora, doktoranda na Leedskej univerzite, ide o jediné miesto na svete, kde môžeme pozorovať, ako sa kontinentálna trhlina postupne mení na oceánsku.
Proces je veľmi pomalý
Vznik trhliny trval 30 miliónov rokov, takže súčasní obyvatelia Ugandy a Zambie si pobrežie v najbližšej dobe neužijú. Ken Macdonald, profesor z Kalifornskej univerzity, dodáva, že vďaka GPS meraniam môžeme sledovať tieto pohyby, ktoré prebiehajú niekoľko milimetrov ročne.
Macdonald tiež predpovedá, že jedného dňa sa Adenský záliv a Červené more spoja s Východoafrickou trhlinou a vytvoria nový oceán, zatiaľ čo východná časť Afriky sa oddelí a stane sa samostatným kontinentom.