Slovenský gigant sa aj naďalej topí v problémoch. Hrozí konkurz dcérskej firmy

Reklama
Na leteckej snímke zo 14. októbra 2024 areál fabriky spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a. s. pri obci Hencovce v okrese Vranov nad Topľou a protest zamestnancov spoločnosti. Zdroj: FOTO TASR/Milan Kapusta, FOTO TASR/Roman Hanc

Náročný rok pokračuje pre významného zamestnávateľa a drevokombinát na východe Slovenska. Po meškajúcich výplatách, výpovediach zamestnancov a následnom veľkom prepúšťaní zamestnancov hrozí jednej z dcérskych firiem konkurz.

Skupina spoločností BUKÓZA HOLDING, ktorá je zameraná na spracovanie dreva, čelí aj naďalej turbulentnému roku. Problémy sa dotýkajú aj firmy BUKÓZA Export-Import, a.s., ktorá patrí do tejto skupiny. Informujú o tom Hospodárske noviny.

V pondelok (28. 10.) Mestský súd v Košiciach oznámil začiatok konkurzného konania voči spoločnosti BUKÓZA Export-Import, a.s. Ak súd rozhodne, že spoločnosť nie je schopná plniť svoje záväzky, čaká ju konkurz, čo by znamenalo predaj jej majetku. Návrh na vyhlásenie konkurzu podal podnikateľ Maroš Kruľ zo Sniny.

Maroš Kruľ je jedným z veriteľov spoločnosti a vedie firmu, ktorá sa zaoberá ťažbou a prepravou dreva. Holding získal nového investora, RIQ Investments, počas leta. Podľa informácií Denníka N by právnici majiteľa holdingu mali byť schopní odvrátiť hrozbu konkurzu. Roman Staněk, majiteľ, zdôraznil, že Kruľ je len jedným z mála nespokojných veriteľov; viac ako 90 percent ostatných veriteľov mu dôveruje a podpísalo trojročný splátkový plán na vyrovnanie starších dlhov.

„Zopár veriteľov však tieto súvislosti neprijalo a s tými sme teraz v právnych sporoch. Tak riešime nielen tento pokus o konkurz, ale aj ďalšie pokusy o exekúciu,“ povedal pre denník.

Minulý rok sa firma dostala do červených čísel

Spoločnosť BUKÓZA Export-Import bola v posledných rokoch zisková, avšak minulý rok zaznamenala stratu vo výške 480-tisíc eur. Tento zlom bol sprevádzaný aj poklesom tržieb, ktoré klesli o polovicu na necelých 89 miliónov eur.

Spoločnosť figuruje aj na zozname dlžníkov, pričom Sociálnej poisťovni dlhuje 105-tisíc eur na odvodoch. Okrem toho má záväzky vo výške približne 45-tisíc eur voči dvom zdravotným poisťovniam.

Bojujú o prežitie

Ako sme Vás už informovali, problémy s hrozbou konkurzu nie sú jediné, ktoré skupina zažíva v posledných mesiacoch. Tento holding, ktorý patrí medzi najväčších zamestnávateľov v regióne, má od začiatku roka meškajúce výplaty, čo viedlo k podávaniu výpovedí. V lete do holdingu vstúpila investičná skupina RIQ Investments, ktorá prevzala spoločnosť aj s dlhmi vo výške 130 miliónov eur. Majiteľ uviedol, že sa im v prvých mesiacoch podarilo znížiť náklady a dlhy.

V októbri sa verejnosť dozvedela, že spoločnosť Bukocel Energetika prepustila 90 zamestnancov zo 100. Vzhľadom na to, že vo firme fungovali dve energetické spoločnosti, rozhodli sa jednu z nich odstaviť, aby zabránili zatvoreniu celej fabriky. Zamestnanci dostali plné odstupné. Po októbrovom stretnutí, kde sa diskutovalo o situácii, odbory upozornili na oneskorené a neúplné výplaty za august, ktoré boli zamestnancom vyplatené až v októbri.

Odborári tiež tvrdia, že nový majiteľ chce otvoriť kolektívnu zmluvu a znížiť mzdy zamestnancov, s čím nesúhlasia. V prípade, že nedôjde k dohode, nevylučujú protesty a štrajky. Podľa Denníka N nový majiteľ dokonca rokoval s odbormi o ďalšom prepúšťaní.

Majiteľ tvrdí, že situácia v holdingu sa bude stabilizovať až po troch rokoch, pričom bude potrebná aj podpora štátu. Takže ťažký rok holdingu pokračuje aj na jeho konci a ukončenie ťažkostí je s vysokou pravdepodobnosťou stále v nedohľadne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie