Výsledky referenda, v ktorom moldavskí voliči tesnou väčšinou rozhodli o ústavnom zakotvení svojej krajiny v Európskej únii, uznal ústavný súd. Rozhodnutie súdu podľa agentúry Reuters otvára cestu k zmene ústavy.
Verdikt súdu o hlasovaní v referende, ktoré rovnako ako prvé kolo prezidentských volieb poznamenali rôzne obvinenia z vonkajšieho ovplyvňovania a zasahovania, oznámila vo štvrtok podľa agentúry Reuters predsedníčka súdu Domnica Manoleová.
Po sčítaní všetkých odovzdaných hlasov sa podľa ústrednej volebnej komisie pre úpravu ústavy vyslovilo 50,46 percenta voličov. Obyvatelia niekdajšej sovietskej republiky odpovedali na otázku, či podporujú zmenu ústavy s ohľadom na budúce členstvo v Európskej únii.
Referendum a prezidentské voľby
Moldavci 20. októbra vedľa referenda hlasovali aj v prezidentských voľbách. Aktuálne úradujúcu prozápadnú prezidentku Maiu Sanduovú podporilo asi 42 percent voličov. Jej súperom v druhom kole volieb bude 3. novembra bývalý generálny prokurátor Alexander Stoianoglo zo Strany socialistov Moldavskej republiky označovanej za proruskú, ktorý získal okolo 26 percent hlasov.
Rusko vníma snahu o integráciu Moldavska do EÚ ako zasahovanie Západu do svojej sféry vplyvu. Moskva, ktorej jednotky sú umiestnené v separatistickom Podnestersku ale svoje zasahovanie do diania v Moldavsku popiera, vládu viní z „rusofóbie“ a hlasovanie označila za neslobodné. Prozápadná vláda v Kišiňove a Západ naopak obviňujú Rusko z hybridného zasahovania do diania v bývalej sovietskej republike.