Českú policajnú uniformu si Slováci neoblečú. Tajné služby v tom videli RIZIKO

Reklama
Ministerstvo vnútra chcelo začať u bezpečnostných zborov zamestnávať cudzincov z Európskej únie a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo vnútra chcelo začať u bezpečnostných zborov zamestnávať cudzincov z Európskej únie a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru. Sľubovalo si od toho naplnenie stavov, s ktorými sa bezpečnostné zbory dlhodobo stretávajú. Úprava ale neprešla. Podľa tajných služieb je zamestnávanie cudzincov, najmä Slovákov, o ktorých išlo predovšetkým, bezpečnostným rizikom.

Nábor cudzincov mal pomôcť so stavmi bezpečnostných zborov, potvrdila hovorkyňa ministerstva vnútra Hana Malá. Podľa nej český trh dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovníkov, čo sa odráža aj na počte uchádzačov v bezpečnostných zboroch. Informuje portál idnes.cz.

V Českej republike momentálne chýba viac ako štyritisíc policajtov. Podľa hovorcu policajného prezídia Ondreja Moravčíka by s týmto problémom novela mohla pomôcť.

„Možnosť prijímať uchádzačov z iného členského štátu EÚ do služobného pomeru príslušníka bezpečnostného zboru (okrem Bezpečnostnej informačnej služby a Úradu pre zahraničné styky a informácie, pozn. redakcie) bola skutočne súčasťou návrhu novelizácie zákona o služobnom pomere príslušníkov bezpečnostných zborov. Jej zmyslom bolo otvoriť dvere predovšetkým prípadným uchádzačom zo Slovenskej republiky, ktorá je Českej republike kultúrne i jazykovo veľmi blízko,“ vysvetľuje hovorca vnútra Ondřej Krátoška.

„V rámci medzirezortného pripomienkového konania vyslovili nesúhlas najmä spravodajské služby, ktoré návrh vyhodnotili ako príliš veľké bezpečnostné riziko, preto bola v rámci vysporiadania pripomienok vypustená,“ dodal.

Súčasná podoba zákona pochádza z roku 2003, teda ešte z doby pred vstupom do EÚ. Aj napriek mnohým zmenám a úpravám, ktoré sa týkajú výsluh alebo skúšobnej doby, prípadne prepusteniu zo služobného pomeru tak nenastane vytúžená zmena, ktorá by umožnila zmierniť podstav predovšetkým u poriadkovej polície. Českú policajnú uniformu tak Slováci neoblečú.

Slovenský prístup k Rusku

Po pomerne vypätých vzťahoch so Slovenskom sa tak situácia aj naďalej zhoršuje.

Či za tým stojí súčasný prístup Slovenska k Rusku, hovorca vnútra nekomentoval. Premiér Robert Fico pred pár dňami ako vôbec prvý vrcholný únijný politik od začiatku invázie na Ukrajinu vystúpil v ruskej televízii. V programe na štátnom kanáli Rossija 1 obvinil európske mocnosti, že svojou podporou Ukrajiny len podnecujú pokračovanie vojny, ktorá ich v skutočnosti po takmer troch rokoch od invázie už nezaujíma.

„Európska únia Ukrajincom hovorí: ‚Tu máte zbrane, tu máte peniaze, bojujte, len nás s tým neotravujte, my už s tou vojnou jednoducho nechceme mať nič spoločné,“ vyhlásil Fico.

Ruská moderátorka Olga Skabejevová, ktorá rozhovor viedla, je jednou z najznámejších mediálnych tvárí ruskej diktatúry. Počas svojej kariéry si vyslúžila prezývku „Železná panna putinovskej televízie“, vo svojom programe 60 minút napríklad označila masakre v Buči za podvody naaranžované západnými tajnými službami a vyzývala k demilitarizácii NATO. Fica v závere programu dokonca pozvala na oslavy Dňa víťazstva do Moskvy. Ten ponuku prijal.

Ďalším významným krokom, ktorý prehlbuje priepasť medzi Českom a Slovenskom je pozastavenie medzivládnych konzultácií. Tie prerušil kabinet premiéra Petra Fialu tento rok v marci. Krok zdôvodnil rozdielnymi názormi na kľúčové témy zahraničnej politiky.

Týka sa to hlavne vzťahu k Ukrajine, ktorá sa viac ako dva roky bráni ruskej invázii. Ficova terajšia vláda po minuloročnom nástupe do úradu zastavila vojenskú pomoc Kyjevu zo slovenských štátnych zásob.

 

 

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie