Americké voľby nie sú len o Amerike: Kto všetko má na ne VPLYV?

Reklama
Americké voľby sú v hľadáčiku celého sveta a rôzne krajiny skrz ne sledujú svoje záujmy. Zdroj: Wikimedia Commons/Matt H. Wade; Pexels/Pixabay

Štyri dni pred americkými prezidentskými voľbami upozorňuje denník New York Times na pokračujúce dezinformačné aktivity z Ruska, Číny a Iránu. Tieto režimy zameriavajú svoje operácie na americkú verejnosť, pričom používajú čoraz sofistikovanejšie metódy na šírenie obsahu prostredníctvom sociálnych sietí.

Obsah dokážu cieliť nielen na konkrétne názorové skupiny, ale aj na špecifické lokality, až na úroveň okresov.

Rusko sa podľa NYT zameriava na podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, zatiaľ čo Irán preferuje jeho protikandidátku, viceprezidentku Kamalu Harris. Čína sa zdá byť neutrálna, avšak vplyv jej operácií sa týka aj kandidátov do Kongresu, ako potvrdila správa spoločnosti Microsoft.

Cieľom týchto kampaní zostáva destabilizovať americkú demokraciu a zasievať rozpory, uviedol New York Times. Tieto operácie sa vyvíjajú a adaptujú na moderné médiá a technológie, čím sa stávajú ešte účinnejšie pri ovplyvňovaní verejnosti.

Ruské kampane cielia na nerozhodnuté štáty

Rusko, známe svojimi vplyvovými aktivitami od volieb v roku 2016, tentoraz cieli na voličov v šiestich kľúčových štátoch, ktoré môžu ovplyvniť výsledok volieb. Ruské skupiny využívajú internetové komunity, najmä medzi priaznivcami krajnej pravice a šíria dezinformácie aj prostredníctvom umelej inteligencie. Microsoft zaznamenal sfalšované deepfake video, v ktorom Kamala Harris údajne zľahčuje atentát na Trumpa. Podľa NYT sa Rusko špeciálne zameriava na potenciálnych Trumpových voličov, vrátane hispánskych Američanov či hráčskej komunity.

Irán využíva tému Blízkeho východu

Irán cieleným spôsobom využíva otázku Blízkeho východu na polarizáciu americkej spoločnosti. Prostredníctvom falošných online účtov, ktoré sa vydávajú za Američanov, Irán vyzýva na bojkot volieb, pretože obaja kandidáti podporujú izraelské vojenské akcie. Microsoft odhalil identitu skupiny s názvom „Bushnellovi muži“, ktorá podporuje protiizraelské protesty na univerzitách.

Čína a Rusko využívajú menej známe sociálne siete a šíria obsah v španielčine

Čína, ktorá nemá v prezidentských voľbách jasného favorita, využíva polarizujúce témy, ako napríklad konflikt v Gaze, aby zvýšila napätie medzi americkými komunitami. Podobne ako Rusko, využíva aj sieť gab, obľúbenú medzi krajnou pravicou a konšpiračnými teoretikmi, kde šíri toxické videá a články o voľbách.

Obe krajiny sa zameriavajú aj na španielsky hovoriace publikum, pričom používajú umelú inteligenciu na generovanie sfalšovaných prieskumov verejnej mienky a komentárov, čím zvyšujú dosah svojich dezinformačných kampaní.

Americké prezidentské voľby prebehnú v utorok 5. novembra, aj keď veľká časť voličov už využila možnosť predčasného hlasovania, podobne ako dosluhujúci prezident Joe Biden. V poslednom čase sa však kopia škandály, ktoré by mohli potenciálne ublížiť Demokratickej strane na čele s Harrisovou. Naposledy verejnosť pobúril výrok Joe Bidena, v ktorom nazval Trumpových podporovateľov „odpadom“. Išlo však len o nedorozumenie, kedy sa snažil odsúdiť výrok komika, ktorý na jednom zo zhromaždení podporujúcich Trumpa na adresu občanov Portorika povedal, že ide o „ostrov odpadu“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie