Niektoré varianty koronavírusu, vrátane niektorých podvariantov omikronu, môžu spôsobiť nezvyčajné príznaky, ktoré nie sú typické pre predchádzajúce varianty. Okrem bežných príznakov ako horúčka, kašeľ a bolesti svalov sa objavili aj správy o stratách sluchu, hnačkách a iných atypických symptómoch.
Epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva Českej Republiky, Roman Prymula uviedol pre CNN Prima News, že varianty koronavírusu, ktoré sa momentálne šíria medzi ľuďmi, môžu vykazovať úplne odlišné príznaky v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi.
Čiastočná alebo dokonca úplná strata sluchu
Podľa Prymulu sa varianty omikronu neustále vyvíjajú a odborníci čoraz častejšie zaznamenávajú prípady, keď je ochorenie sprevádzané hnačkami. „Niekedy majú ľudia len hnačky bez typických príznakov,“ hovorí epidemiológ. Upozorňuje však, že tieto hnačky väčšinou nie sú vážne. „My väčšinu hnačiek ani liečiť nevieme. Stačí prijímať dostatok tekutín. Napríklad pri cholere je potrebná aj infúzia, ale to nie je prípad koronavírusu,“ zároveň dodal.
Nové varianty COVID-19 však prinášajú ešte jeden neobvyklý symptóm, ktorý sa čoraz častejšie spomína. Týmto príznakom je čiastočná alebo dokonca úplná strata sluchu. „Našťastie je to ojedinelý príznak. Keď sa pozrieme na škálu prípadov, tak strata sluchu je na úplnom chvoste. Sú to iba jednotlivci,“ tvrdí Prymula.
Ľudí po prekonaní môže postihnúť aj postcovidový syndróm
Aj po prekonaní ochorenia môžu byť ľudia vystavení riziku takzvaného postcovidového syndrómu. „Dlhý covid sa najčastejšie objavuje po niekoľkonásobných nakazeniach. Napríklad ak covid prekonáme trikrát, je väčšia šanca, že sa syndróm prejaví, ako keď sa nakazíme iba dvakrát,“ uviedol epidemiológ a zároveň povedal, že tento syndróm je zatiaľ ťažko definovateľný a momentálne neexistuje žiadna špecializovaná liečba.
„Snáď budeme schopní merať špecifické zápalové markery a vykonať diagnózy, vďaka čomu by sme mohli vyliečiť jednotlivé zasiahnuté orgány,“ dodal na záver Prymula.