Česká Táborská zoologická záhrada podala sťažnosť k Európskej komisii na Slovensko, podľa nej porušuje európske zákony. Zoo vadí riadený odstrel medveďov. Európska komisia sa bude sťažnosťou zaoberať. Odlov šeliem sa má pritom na Slovensku ešte zvýšiť,
„Poľovníci už na susednom Slovensku tento rok vystrieľali 86 medveďov hnedých, ďalšiu stovku zabijú do konca tohto roka. Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že vydá presne toľko výnimiek. Zabíjať sa budú aj medvedice s mláďatami,“ uviedol Korec.
Problémy s premnoženými medveďmi v oblasti Tatier sú dlhodobé. Naposledy na začiatku októbra medveď napadol hubára v okrese Liptovský Mikuláš, päťdesiatpäťročný muž zraneniam podľahol. Išlo o druhého človeka, ktorého na Slovensku usmrtil medveď. Prvý prípad sa stal v roku 2021, informuje ČTK.
Parlament po skorších opakovaných stretoch medveďov s ľuďmi schválil výnimku z ochrany medveďov pre prípad, že výskyt týchto šeliem ohrozuje život, zdravie či majetok ľudí alebo úrodu a hospodárske zvieratá. Podmienkou na jednoduchšie vydanie povolenia na likvidáciu problémových medveďov je vyhlásenie mimoriadnej situácie v dotknutej lokalite.
Pre medvede musel tento týždeň skončiť vo funkcii riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Štefan Kysel, píše SME. Pod jeho vedením bolo tento rok odlovených už 90 medveďov, minulý rok pritom šlo iba o desať jedincov. V celej otázke odlovu medveďov pritom vzniká neprehľadnosť, pretože Štátna ochrana tají bližšie skutočnosti o počte plánovaných či už odlovených jedincov.
Štátny tajomník Filip Kuffa navyše avizoval, že ministerstvo vydá do konca roka povolenie na odstrel ďalších sto medveďov.
„Medveď hnedý je v rámci Európskej únie chráneným druhom a je súčasťou prílohy II k Bernskému dohovoru, teda dohovoru o ochrane európskej fauny, flóry a prirodzených biotopov. Na jeho ochranu Únia celkom oprávnene vynakladá najviac peňazí zo všetkých ohrozených druhov zvierat. Slovensko sa rozhodlo európsku legislatívu ignorovať,“ uviedol Korec.
Eugen Korec je riaditeľom Táborskej zoologickej záhrady, ktorá ma vo svojej opatere 80 druhov zvierat, z ktorých je viac ako polovica ohrozeným druhom.
„Toto číslo neustále narastá. A preto je tiež naším poslaním – chrániť a rozmnožovať ohrozené druhy zvierat, ktoré sú často na pokraji vyhubenia. Nechceme však byť iba záhradou, ktorá len zbiera jednotlivé zvieratá. Naopak, chceme posilňovať a prehlbovať edukatívnu funkciu pre všetkých, ktorí budú mať záujem dozvedieť sa o živote zvierat čo najviac,“ píše vo svojom úvodníku na webe zoologickej záhrady v Tábore.