Čína je bližšie ku kolonizácii Mesiaca: Testuje REVOLUČNÚ novinku

Reklama
Ilustračné snímky (vľavo čínski taikonauti. Zdroj: TASR/AP; Pexels/Dom Le Roy

Čínski vedci vyvíjajú tehly na stavbu základne na Mesiaci. Na ich výrobu použili materiál podobný mesačnej pôde. TASR informuje na základe správy servera Interstellar News a čínskej štátnej televízie CCTV.

Výskumníci dúfajú, že materiál v budúcnosti použijú na stavbu mesačnej základne. Vývoj tohto stavebného materiálu je považovaný za významný krok k udržateľným budovám na povrchu Mesiaca. „Tehly z lunárnej pôdy“ predstavil Čou Čcheng pôsobiaci v Národnom centre Technologickej inovácie digitálnych stavieb a na Vedecko-technologickej univerzite Chua-čung (HUST) v meste Wu-chan ležiacom v provincii Chu-pej na východe Číny.

Tehly vznikajú spekaním päťzložkového materiálu. Ten sa zahreje na vysokú teplotu, ktorá je však nižšia ako jeho teplota tavenia, a jeho častice sa tak spoja. Spekajú sa tri razy, čo vedcom prináša cenné poznatky, ktoré využijú v budúcnosti pri stavbe na Mesiaci. Hustota tehiel je rovnaká ako hustota bežných červených alebo betónových tehiel, sú však trojnásobne odolnejšie.

Výskumníci vytvorili dva druhy tehiel: jeden v tvare piliera na testovanie mechanických vlastností, druhý v tvare veľkých vločiek na testy tepelných vlastností a účinkov radiácie. Lunárny povrch je nehostinným a extrémnym prostredím. Mesiac nemá atmosféru, ktorá by ho chránila ako v prípade Zeme. Teploty vo dne stúpajú na 180 stupňov Celzia, v noci klesajú až na mínus 190 stupňov Celzia. Absencia atmosféry zároveň znamená, že povrch Mesiaca je neustále pod paľbou nielen škodlivého žiarenia, ale aj mikrometeoritov, ktoré v zemskej atmosfére zhoria. Povrchom Mesiaca navyše otriasajú časté mesiacotrasenia. Akékoľvek budovy, ktoré na ňom vyrastú, preto musia všetkým týmto extrémom odolať.

„Najviac nás zaujímajú mechanické a tepelné vlastnosti materiálu vrátane radiačného odporu a schopností udržať a izolovať teplo,“ ozrejmil Čou. Uvedené vlastnosti sú veľmi dôležité pre stavby vybudované v prostredí bez atmosféry, píše Interstellar News. Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) pripravuje na polovicu novembra zásobovaciu misiu Tchien-čou 8, ktorá okrem potravín na obežnú dráhu dopraví aj lunárne tehly, uviedol čínsky štátny denník China Daily.

Tam budú až tri roky vystavené nehostinným podmienkam vesmíru, ktoré preveria ich mechanické a tepelné vlastnosti a schopnosť odolávať radiácii. Každý rok sa jedna tehla vráti na Zem, aby ju výskumníci analyzovali, dodáva Interstellar News. Vybudovanie mesačnej základne je súčasťou druhej fázy ambiciózneho čínskeho vesmírneho programu, plánovaného na roky 2028 až 2035. Výskum tehiel z mesačnej pôdy je jeho dôležitou súčasťou, pretože má vytvoriť spoľahlivé materiály na stavbu lunárnych budov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie