Štúdia uvádza, že škodlivé plyny spojené s ochoreniami srdca a pľúc skracujú život takmer o dva roky.
Štúdia zistila, že plynové kachle zabijú ročne 40 000 Európanov, pretože im do pľúc vháňajú škodliviny, čo je dvakrát viac ako počet úmrtí pri dopravných nehodách, píše The Guardian.
Sporáky vypúšťajú škodlivé plyny spojené s ochoreniami srdca a pľúc, no odborníci varujú, že verejnosť je o ich nebezpečenstve málo informovaná. Podľa štúdie o domácnostiach v EÚ a v Spojenom kráľovstve používanie plynového sporáka skracuje život človeka v priemere o takmer dva roky. „Rozsah problému je oveľa horší, ako sme si mysleli,“ povedala hlavná autorka štúdie Juana María Delgado-Saboritová, ktorá vedie laboratórium pre výskum environmentálneho zdravia na Univerzite Jaume I v Španielsku.
Výskumníci pripísali plynovým sporákom v EÚ 36 031 predčasných úmrtí ročne a v Spojenom kráľovstve ďalších 3 928 úmrtí. Tvrdia, že ich odhady sú konzervatívne, pretože brali do úvahy len účinky oxidu dusičitého (NO2) na zdravie, a nie iných plynov, ako sú oxid uhoľnatý a benzén. „Už v roku 1978 sme sa prvýkrát dozvedeli, že znečistenie NO2 je mnohonásobne väčšie v kuchyniach, v ktorých sa používajú plynové sporáky, ako v elektrických,“ povedala Delgado-Saboritová. „Až teraz sme však schopní vyčísliť počet skrátených životov.“
Každá tretia domácnosť v EÚ varí na plyne, pričom v Spojenom kráľovstve je to 54 % domácností a v Taliansku, Holandsku, Rumunsku a Maďarsku viac ako 60 %. Sporáky spaľujú zemný plyn a vypúšťajú škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť zápaly dýchacích ciest.
Správa, ktorú podporila Európska nadácia pre klímu, vychádza z minuloročného výskumu, v rámci ktorého sa merala kvalita ovzdušia v domácnostiach s cieľom zistiť, do akej miery varenie na plyne zvyšuje znečistenie ovzdušia v domácnostiach. To umožnilo vedcom z Univerzity Jaume I a Univerzity vo Valencii zistiť pomer medzi znečistením ovzdušia v interiéri a exteriéri pri varení na plyne a zmapovať vystavenie NO2 v interiéri. Následne použili miery rizika ochorení, ktoré vyplynuli zo štúdií o vonkajšom znečistení NO2, aby zistili počet súvisiacich úmrtí.
„Hlavnou neistotou je, či riziko úmrtia zistené pri vonkajšom NO2 pochádzajúcom najmä z dopravy možno aplikovať na vnútorný NO2 pri varení na plyne,“ povedal Steffen Loft, odborník na znečistenie ovzdušia z Kodanskej univerzity, ktorý sa na výskume nepodieľal. „Je to však spravodlivý predpoklad, ktorý je potrebný na posúdenie.“
Výsledky sú v súlade so štúdiou v USA z mája, podľa ktorej plynové a propánové sporáky prispievajú každoročne až k 19 000 úmrtiam dospelých. EÚ tento mesiac sprísnila svoje pravidlá týkajúce sa kvality vonkajšieho ovzdušia, ale nestanovila normy pre kvalitu ovzdušia v interiéroch. Európska aliancia verejného zdravia (EPHA) vyzvala politikov, aby postupne odstránili plynové sporáky stanovením limitov emisií, ponúknutím peňazí na pomoc pri prechode na čistejšie sporáky a prinútením výrobcov, aby označovali sporáky rizikami znečistenia.