Antibiotiká dali ľuďom možnosť prežiť zranenia, ktoré im predtým brali životy. Zachraňujú desiatky miliónov životov pri banálnych operáciách, pôrodoch, infekciách. Ale priniesli aj problémy, ktoré sú spojené hlavne s tým, že vyvolali u baktérií odolnosť voči tejto liečbe.
Medzinárodný tím vedcov zistil, že antibiotikum rifaximín bežne predpisované pacientom s ochorením pečene viedlo k celosvetovému výskytu takmer neliečiteľnej formy superbaktérie, píše portál ČT 24. Označuje sa ako vankomycín-rezistentný enterokok (VRE) a často spôsobuje závažné infekcie u hospitalizovaných pacientov.
Zistili to vedci pod vedením Petera Dohertyho z Melbournskej univerzity. Ich výsledky predstavujú ďalší veľmi silný argument pre nedávnu politickú deklaráciu Valného zhromaždenia OSN. V nej sa 26. septembra 2024 svetoví lídri zaviazali, že sa pokúsia rozhodnými krokmi bojovať proti antimikrobiálnej rezistencii. Konkrétne je cieľom znížiť odhadovaný počet 4,95 milióna ľudských úmrtí spojených s antimikrobiálnou rezistenciou o desať percent ročne, a to až do roku 2030.
Rifaximín bol doteraz považovaný za neškodný
Výskum austrálskych vedcov trval osem rokov. Prepojil expertov z celého radu odborov, od molekulárnej mikrobiológie, cez bioinformatiku až po klinické vedy. Základom bola genetická analýza, pomocou ktorej mikrobiológovia sledovali, ako sa mení DNA vyššie popísaného enterokoka.
U kmeňa odolného voči antibiotiku daptomycínu našli drobné, ale súčasne veľmi vplyvné zmeny, ktoré u iných kmeňov neexistovali. Ďalšie roky laboratórnych experimentov potom preukázali, že pokiaľ sa baktérie vystavia antibiotiku rifaximínu, dôjde presne k týmto zmenám s veľmi nebezpečným potenciálom. Teda k vzniku foriem baktérie, ktorá sa nedá vyliečiť pomocou „antibiotika poslednej záchrany“ daptomycínu.
Až doteraz bol pritom rifaximín považovaný za v podstate neškodný; lekári považovali riziko, že spôsobí rezistenciu na antibiotiká, za nízke. „Preukázali sme, že rifaximín spôsobuje rezistenciu VRE voči daptomycínu spôsobom, ktorý doteraz nebol pozorovaný,“ konštatovali autori. „Súčasne je znepokojujúce, že tieto baktérie odolné voči daptomycínu by sa mohli preniesť na ďalších pacientov v nemocnici; túto hypotézu v súčasnosti skúmame,“ dodali.
Čo môžu lekári a vedci robiť
Táto štúdia má podľa autorov dva hlavné dôsledky pre budúcnosť. „Po prvé, lekári musia byť opatrní pri liečbe infekcií VRE u pacientov, ktorí užívali rifaximín. Účinnosť daptomycínu môže byť slabšia, čo si vyžaduje laboratórne overenie pred použitím,“ popisujú autori.
„Po druhé, tieto zistenia zdôrazňujú význam toho, aby regulačné orgány pri schvaľovaní nových liečiv zvažovali účinky aj mimo priamy cieľ a medzi rôznymi druhmi antibiotík. To znamená pochopiť, či vystavenie jednej látke, ako je rifaximín, môže vyvolať rezistenciu voči iným antibiotikám – dokonca aj tým, ktoré pôsobia odlišne,“ dodávajú.
Vedci súčasne nehovoria, že by ich výsledky mali viesť k nejakému obmedzeniu alebo dokonca zákazu rifaximínu. „Rifaximín zostáva pri vhodnom užívaní stále veľmi účinný liek a pacienti s pokročilým ochorením pečene, ktorí ho v súčasnosti užívajú, by v jeho užívaní mali pokračovať. Musíme ale pochopiť, aké dôsledky to bude mať do budúcna tak pri liečbe jednotlivých pacientov, ako aj z hľadiska verejného zdravia,“ dodala hlavná autorka štúdie Adrianny Turnerovej.