Čo vidia ľudia PO SMRTI? Nový výskum odhalil, aké obrazy videli ľudia na sklonku života

Ilustračné snímky Zdroj: Pexels/Mikhail Nilov, Min An

Vedci sa intenzívne zaoberajú tým, čo sa odohráva v ľudskej mysli na pomedzí života a smrti. V novom výskume po prvýkrát podrobnejšie skúmali zážitky ľudí, ktorí prežili klinickú smrť. Zatiaľ čo niektorí zažívajú stretnutia s rodinou alebo jasné svetlo, iní čelia oveľa desivejším víziám.

Tieto takzvané zážitky blízkej smrti sú už dlho známe, no výskum publikovaný v časopise Resuscitation v roku 2014 posunul tému ďalej a zapojil ľudí, ktorí prežili zástavu srdca. Zo 101 účastníkov 46 % uviedlo spomienky na chvíle na hranici života a smrti, píšu topky.sk.

Vedci identifikovali sedem kľúčových kognitívnych tém: 

  • Strach: „Niekto ma vliekol cez hlbokú vodu, neznášam plávanie – bolo to hrozné.“
  • Zvieratá alebo rastliny: „Videl som rastliny, ale žiadne kvety.“
  • Jasné svetlo: „Spomínam si, že som videl zlatý záblesk svetla.“
  • Rodina: „Prišla moja rodina – syn, dcéra, zať a manželka.“
  • Byť prenasledovaný alebo zažívať násilie: „Musel som prejsť ceremóniou, ktorej súčasťou bolo popálenie sa. Boli so mnou štyria muži, ktokoľvek by zaklamal, zomrel by. Videl som mužov v rakve pochovaných vzpriamene.“
  • Déja vu zážitky: „Zažil som déja vu a mal som pocit, že viem, čo ľudia urobia predtým, ako to urobili. Trvalo to asi tri dni.“
  • Udalosti, ktoré sa vyskytli po počiatočnom zotavení zo zástavy srdca: „Vypadol mi zub, keď mi lekári z úst vybrali hadičku.“

Niektorí účastníci si dokonca pamätali detaily toho, čo sa dialo v čase, keď ich srdce prestalo biť. Výskumníci zistili, že nedávne objavy vedomej aktivity v umierajúcom mozgu by mohli tieto zážitky objasniť. Jeden účastník opísal, že počul hlasy lekárov, ktorí hovorili „oživte pacienta“, a videl záhadnú ženu, ktorá ho priviedla k výhľadu na vlastné telo, lekárov a sestry počas resuscitácie. Záznamy z pohotovosti potvrdili jeho opisy.

Lepšie pochopenie zážitkov na hranici smrti môže pomôcť pacientom, ktorí po oživení zažívajú PTSD (post-traumatická stresová porucha, pozn. red.). Výskum naznačuje, že pacienti po zástave srdca majú rôzne spomienky a že explicitné zážitky, hoci vzácne, môžu prispievať k PTSD. Odborníci navrhujú ďalšie štúdie na zistenie úlohy vedomých a podvedomých spomienok po zástave srdca a ich vplyvu na PTSD.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie