S výsledkom nie je celkom spokojná. Už 31. októbra sa do kín dostane film režiséra Mareka Šulíka s názvom Prezidentka, ktorý zachytáva päťročné pôsobenie Zuzany Čaputovej na poste hlavy štátu. Film ponúka pohľad do zákulisia, do ktorého sa bežní ľudia bežne nedostanú. Marek Šulík však prezradil, že Zuzana Čaputová nie je s výsledkom úplne spokojná.
„Politička, matka a dcéra. Film zachytáva prelomové chvíle z osobného aj politického života prezidentky Zuzany Čaputovej a odhaľuje zákulisie jej dynamického mandátu,“ vyjadril sa režisér.
Šulík priznáva, že o filme o politickej osobnosti premýšľal už dlhšie. „Prvýkrát ma to napadlo, keď kandidovali pani Vášáryová a pani Radičová,“ povedal. Zuzanu Čaputovú poznal len okrajovo z jej práce v organizácii Via Iuris, kde pracovala ako právnička, píšu topky.sk. „Keď sa rozhodla kandidovať na prezidentku, zaujala ma jej priamočiarosť a kultivovanosť v diskusiách. Preto som ju pred druhým kolom volieb oslovil s návrhom na päťročné nakrúcanie a kameru som zapol už počas noci druhého kola volieb,“ dodal.
Čaputová vysvetlila, že k súhlasu s nakrúcaním ju motivovala myšlienka, že film môže vytvoriť jedinečný záznam nezvyčajných rokov a udalostí, ktoré sa už nebudú opakovať. „S odstupom som si uvedomila, ako môžu aj menej podstatné chvíle zatieniť tie, ktoré som považovala za dôležité a formujúce,“ dodala.
Podľa českého portálu Blesk mala Zuzana Čaputová s režisérom Marekom Šulíkom dohodu, že ak by jej kamera začala prekážať, musel by prestávku akceptovať. Šulík si spomenul, že Čaputová vždy priateľsky oznámila, keď rozhovor vyžadoval súkromie alebo riešil citlivé záležitosti, ako napríklad utajené informácie. Tiež nechcela, aby boli hodnotení ľudia a chránila súkromie svojej rodiny, ktorú nechcela vystavovať zbytočnému stresu.
Čaputová mala pri konečnej podobe filmu rozhodujúce slovo a niektoré pasáže boli na jej žiadosť vystrihnuté, pretože sama film autorizovala. Aj keď dala výsledku súhlas, režisér Marek Šulík priznal, že spokojnosť nebola úplná. „Dôvodom, prečo film nevníma pozitívne, je jej farebnejší pohľad na prezidentstvo – vraví, že pozitívne stretnutia s ľuďmi a aktivity, ktoré presadzovala, neboli len prázdne slová, ale mali skutočný obsah. To vo filme chýba, pretože sa sústreďuje najmä na základné politické zápasy,“ uviedol Šulík v relácii Epicentrum. Dodal, že prezidentka chcela, aby boli vo filme zobrazené aj aktivity týkajúce sa ekológie, ochrany prírody, pomoci týraným ženám a podporovanie ľudí na okraji spoločnosti – veci, ktoré nie sú vo filme zahrnuté. „Snažili sme sa vysvetliť, že film rozpráva vlastný príbeh. Objektívny pohľad neexistuje, ak pristupujeme k veciam touto cestou,“ povedal.
Bývalá prezidentka vysvetlila, že výsledok filmu vníma ako Šulíkovu osobnú interpretáciu niektorých udalostí, ktoré mal možnosť pozorovať zblízka. Podľa nej žiadny film nemôže zachytiť životné situácie v plnej šírke a hĺbke, najmä v tak dynamickom období, aké priniesol jej mandát. Režisér si podľa nej zvolil vlastný prístup a sústredil sa skôr na temnejšie stránky, čo môže filmovému obrazu dodať pochmúrnejší tón. „Občas umelecký prístup znamenal aj posun v čase – napríklad záverečné vyjadrenie o neistote pochádza ešte z roku 2019, keď som sa dozvedela o diagnóze mojej dcéry. Chápem prístup autora, ale musím zdôrazniť, že realita bola širšia a pestrejšia, zahŕňala veľa pozitívnych momentov, ktoré prinášajú nádej,“ dodala Čaputová.