Neuveriteľné, ale skutočné. Deti z Nemecka, Francúzska, Fínska a ďalších šiestich desiatok krajín sveta v tomto roku strávili tri týždne v najznámejšom ruskom tábore Artek na anektovanom Kryme. Program pre deti pritom pripravila Putinova strana Jednotné Rusko.
Tento rok sa v najznámejšom prázdninovom komplexe, ktorý je rozlohou väčší ako Monako, zišlo viac ako 3-tisíc detí a mladistvých. Niektorí účastníci si pobyt platili, zvyšok ho dostal zadarmo ako odmenu za svoje úspechy alebo úspešnú účasť v rôznych súťažiach. Artek sa tento rok po dlhej dobe dostal na popredné stránky médií kvôli tomu, že bol zaradený na sankčný zoznam, uvádzajú novinky.cz.
Ako prvá priniesla reportáž o deťoch zo Západu, ktoré trávili prázdniny v Arteku, fínska verejnoprávna televízia. Ruskí organizátori sa však akciami tiež netajili. Na ruskej sociálnej sieti VKontakte je z tábora takmer 5 000 fotografií. Televízna stanica RT (predtým známa ako Russia Today) vysielala reportáže o tohtoročnom tábore a zamerala sa na mladých ľudí z Nemecka. Fotografie zverejnil aj Ruský dom v Paríži, píše web t-online.
Na jednej z nich sú zachytení mladí ľudia a pri nich nemecká, fínska a francúzska vlajka. Fotografia bola zhotovená na akcii s Romanom Romanovom, vedúcim programu Putinovej strany Jednotné Rusko. „Som si istý, že všetky deti, ktoré navštívili centrum Artek, zostanú navždy priateľmi Ruska,“ povedal Romanov.
Na ďalšej snímke je skupinka zachytená s veľkou nemeckou vlajkou v múzeu spisovateľa Juliana Semjonova, hostí sprevádzala jeho dcéra. Súčasťou programu bolo aj stretnutie a rozhovor s kozmonautom Vladimirom Titovom, ktorý vo vesmíre strávil viac ako rok.
Mladí sa zúčastnili okrúhleho stola v Livadijskom paláci, ktorý slúžil ako letná rezidencia posledného ruského cára Mikuláša II. a jeho rodiny. Vo februári 1945 sa v paláci konala Jaltská konferencia. Mladých na stretnutí privítal minister zahraničia Sergej Lavrov. Pred deťmi boli vlajky ich domovských krajín a organizátori akciu nazvali Artek – hlavné mesto detskej diplomacie a prijali účastníkov do Klubu priateľov Ruska. Vo svojich domovských krajinách majú propagovať „tradičné hodnoty ruského štátu“.
Počas pobytu sa deti tiež stretli s ruskými vojakmi, ktorí bojovali na Ukrajine. „Deťom sa musia ukázať príklady vlastenectva a musia sa zoznámiť s tými, ktorí hovoria o tom, čo je to láska k vlasti,“ uviedla nadácia veteránov. Do ich radov patril vojak, ktorý sa s Wagnerovými jednotkami podieľal na dobytí ukrajinského Bachmutu.
„Všetci, ktorí navštívili Krym, boli s cestou spokojní. Deti pochádzali z rodín, ktorým západná propaganda nevymyla mozgy,“ vyhlásil majiteľ cestovnej kancelárie Rus-Krim-Tour.
Ruská federácia vykonala anexiu Krymu vo februári a marci 2014.