Parkour je jeden z najbezpečnejších športov, má to však jedno pravidlo! Učia sa to už 4-ročné deti, vraví tréner Lukáš (rozhovor)

Reklama
V bratislavskej Parkour Škole trénujú už so 4-ročnými deťmi, učia ich, ako ovládať telo a poznať svoje limity. Zdroj: Archív LH
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako sa parkourové tréningy odzrkadľujú v každodennom živote detí?
  • Aké zmeny si rodičia všimnú ako prvé?
  • Ako vyzerá tréning tých najmenších?
  • Prečo niekedy deti trénujú naboso?
  • Čo dieťa potrebuje na tréning parkouru?
  • Prečo trénujú deti a tínedžeri spolu?

Lukáš Hollý je zakladateľom Parkour Školy, ktorá pomáha deťom už v útlom veku vytvárať si pozitívny vzťah k prirodzenému pohybu. V ružinovskej telocvični realizujú kurzy pre deti rôznych vekových kategórií, medzi rovesníkmi tak deti získavajú motiváciu aj inšpiráciu a postupne sa učia odhadnúť svoje limity a tiež bezpečne ovládať celé telo. Základom tréningov je, aby deti dokázali efektívne využiť nadobudnuté skúsenosti v každodennom živote a aby sa stali súčasťou úžasnej komunity a spoločne s ňou napredovali a rozvíjali sa po všetkých stránkach.  

Parkour Školu vediete už 7 rokov. V čom sa deti, ktoré trénujete, zmenili počas vášho fungovania? Ako sa zmenil záujem a celkové vnímanie parkouru?

Deti, ktoré trénujeme, prešli za tie roky neuveriteľným vývojom. Nielen fyzickým, ale aj osobnostným, a to má pre nás najväčšiu hodnotu. Teší nás, že z nich postupne vyrastajú sebavedomí mladí ľudia, ktorí lepšie vnímajú svoje telo, myseľ a schopnosti, čo je úžasné! Zároveň si uvedomujeme, že nič nezostáva rovnaké. Rovnako ako potreby doby, aj parkour sa neustále vyvíja. Záujem za posledné roky neustále rastie a verejnosť parkour už nevidí len ako “extrémny šport”. Dnes je to pre mnohých forma pohybu, ktorá rozvíja nielen fyzickú zdatnosť, ale aj všestrannosť, kreativitu a predovšetkým radosť z pohybu.

Parkour je často braný ako pouličný šport plný nebezpečných kúskov. Prečo by teda rodičia mali o ňom uvažovať? Aké benefity deti získajú práve z parkour kurzov?

Chápeme, že parkour môže na prvý pohľad pôsobiť nebezpečne, ale v skutočnosti patrí medzi najbezpečnejšie športy, ak sa dodržiava jedno dôležité pravidlo. Nepreceňovať svoje schopnosti. Toto je jedna z hlavných zásad, ktorú deti učíme už od prvého tréningu. Naše tréningy prebiehajú v bezpečnom prostredí, kde sa deti učia parkourové techniky krok po kroku a postupne zvyšujeme náročnosť. Od rodičov často počúvame príbehy, ako sa vďaka naučeným technikám deti vyhli pádom z bicykla alebo zvládli iné nečakané situácie. To je pre nás tá najväčšia pochvala nakoľko vidíme, že to, čo deti učíme, im skutočne pomáha zlepšovať kvalitu ich života.

V Parkour Škole môžu deti napredovať a postupne sa posúvať do pokročilejších skupín. Zdroj: Archív LH

Parkour je zároveň úžasný spôsob, ako v dnešnej dobe prehĺbiť u detí prirodzený pohyb. Deti sa naučia ovládať svoje telo, zlepšovať svoju fyzickú kondíciu, ale tiež rozvíjať trpezlivosť, disciplínu, spoluprácu a správne odhadovanie vlastných limitov. Ak chcú v parkoure napredovať, musia sa naučiť ako čeliť strachu a nachádzať riešenia rôznych situácií. Tým získavajú cenné skúsenosti, ktoré môžu využiť aj pri prekonávaní ťažších skúšok v živote.

S akými vekovými kategóriami pracujete? Čo by mali deti, ktoré sa k vám hlásia, spĺňať?

Pracujeme s deťmi od 4 do 17 rokov. Naše tréningy sú rozdelené podľa vekových kategórií, ktoré sú prispôsobené tak, aby mali deti podobný štartovací bod, či už z hľadiska fyzickej zdatnosti alebo mentálneho vývoja. To nám pomáha vytvoriť priaznivé prostredie, kde sa deti hýbu v kruhu rovesníkov, učia sa spolupracovať a budujú sociálne väzby. Na účasť na tréningoch stačí spĺňať vekovú hranicu a mať chuť trénovať.

Na to, aby deti začali s parkourom nepotrebujú talent, stačí im vôľa trénovať. Zdroj: Archív LH

Viete už z prvých pohybov usúdiť, či má dieťa na parkour talent?

U nás nerobíme rozdiely medzi deťmi a veríme, že každý má rovnakú šancu hýbať sa bez ohľadu na talent. Každé dieťa je jedinečné a má rôzne talenty, preto pre nás nie je výkon hlavným ukazovateľom. Často sa stáva, že deti, ktoré sú na začiatku menej fyzicky zdatné, nás prekvapia svojím odhodlaním a disciplínou. Vďaka tomu môžu dosiahnuť oveľa viac ako tie, ktoré majú prirodzený talent, ale chýba im vôľa trénovať.

Priblížite nám, ako to vyzerá počas tréningov tých najmenších? Čo ich učíte?

U najmenších Parkourčiat sa zameriavame na všestranný rozvoj vrátane praktických zručností, ktoré im pomáhajú bezpečne objavovať svet okolo seba. Na našich kurzoch sa učia, ako správne a bezpečne vyliezť a zliezť z prekážok, koordinovať pohyby, skákať a tlmiť doskoky. Pre najmenších je dôležité, aby si vytvorili pozitívny vzťah k pohybu, a preto im ukazujeme krásu parkouru prostredníctvom zážitku. Takto im pohyb prirodzene prirastie k srdcu, čo považujeme za kľúčové v tomto veku.

Bežne sa stáva, že najmenšie deti často nemajú dostatok skúseností na to, aby vedeli správne odhadnúť riziko, alebo si prenášajú na seba strachy rodiča. Vďaka parkouru však môžu tieto skúsenosti získať v bezpečnom prostredí, čo im pomáha lepšie pochopiť svoje možnosti a odhadnúť vlastné sily napríklad pri hraní sa na ihrisku.

Rozdelenie do vekových skupín umožňuje deťom zbierať nové inšpirácie a motiváciu od rovesníkov. Zdroj: Archív LH

 

Pravidelnými tréningami deti získavajú lepšiu kontrolu nad svojím telom, čo im pomáha aj v každodenných situáciách. Zdroj: Archív LH

Ďalšou kategóriou sú deti od 10 rokov prakticky až do dospelosti. Ako s nimi pracujete na jednom kurze? Prečo ste deti a tínedžerov zaradili do jednej skupiny?

Deti a tínedžerov máme v jednej skupine, pretože sa v tomto veku najviac inšpirujú navzájom. Starší slúžia ako príklad a motivácia pre mladších, zatiaľ čo mladší prinášajú energiu a nadšenie. Každý pracuje na svojom vlastnom progrese a my im vytvárame bezpečný priestor, kde sa všetci môžu navzájom podporovať a budovať krásnu komunitu založenú na vzájomnom rešpekte. Tento prístup posilňuje ich motiváciu a prehlbuje vzťah k parkouru.

Prečo patrí parkour k tým menej nákladným športom? Aké vybavenie dieťa potrebuje a čo dokážete ako škola zapožičať?

Parkour je úžasný v tom, že nepotrebujete špeciálne vybavenie a môžete ho trénovať kdekoľvek. Pokiaľ sa dieťa rozhodne trénovať pod naším vedením, tak mu poskytneme bezpečné prostredie v telocvični, prekážky a štruktúrovanú metodiku, ktorá mu pomôže ľahšie objavovať nové možnosti a rozvíjať viaceré oblasti života. Jediné, čo si potrebuje priniesť, sú čisté tenisky a fľaša s vodou.

Ako vybrať ideálne tenisky na parkour?

Pri výbere tenisiek na parkour je dôležité, aby mali dobrú priľnavosť a pružnosť, ale zároveň poskytovali oporu chodidlu. Najlepšie sú tenisky s tenšou a rovnou štruktúrou podrážky, ktorá umožňuje lepší kontakt s prekážkami. Odporúčame sa vyhnúť tvrdým a neohybným teniskám, ktoré bránia prirodzenému pohybu chodidla.

V ponožkách, teniskách či dokonca naboso. Kedy a v čom trénovať?

Kedy a v čom trénovať závisí veľmi od kontextu. Parkour nás učí byť pripravený na akékoľvek situácie, takže cieľom je zvládnuť techniky bez ohľadu na to, čo máte obuté na nohách. Na našich kurzoch však deti najčastejšie trénujú v teniskách, aby sme im zabezpečili bezpečný a postupný progres.

Nezáleží nám na tom, aké tenisky si deti obujú (stačí, aby boli čisté). Každý si môže vybrať, čo mu vyhovuje, a časom skúšať rôzne typy obuvi. Platí však, že čím tenšia podrážka (alebo žiadna), tým vyššie nároky sú na správnu techniku pohybu. Rovnako aj tréning naboso. Pokiaľ je správne uchopený, má mnoho benefitov, preto deťom zaraďujeme v úvodných častiach tréningu aj cvičenia naboso, aby sme podporili prirodzenú funkciu chodidla a zároveň vytvorili odolnosť v kĺboch, ktoré sú pri parkoure najviac zaťažované.

Počas tréningov si deti upevňujú chodidlá a podporujú ich prirodzenú funkciu. Zdroj: Archív LH

Ako u vás dokážu deti napredovať? Čo ponúkate tým, ktorí sa parkouru rozhodnú venovať serióznejšie?

Deti u nás postupne napredujú podľa svojich schopností a veku. Súčasťou každej kategórie je obsah zručností, ktoré keď sa naučia, môžu postúpiť do vyššej úrovne a pracovať tak na ťažších prvkoch. Našou snahou je u detí vzbudiť vnútornú motiváciu, aby chceli na sebe pracovať a posúvať sa vpred. Tí, ktorých parkour pohltí a chcú sa mu venovať serióznejšie, majú možnosť rozvíjať sa v rámci našich pokročilejších skupín, kde ich vedieme k väčšej samostatnosti a k budovaniu komunity. Pravidelne pre nich organizujeme komunitné udalosti, na ktorých spoločne s nimi trénujeme. Vďaka tomu sa môžu hlbšie ponoriť do sveta parkouru a objaviť možnosti, ktoré sú všade navôkol nás.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie