Univerzitná nemocnica Bratislava má novinku. Ako prvá na Slovensku používa robota s umelou inteligenciou

Na snímke lekári s novinkou. Zdroj: FACEBOOK/Univerzitná nemocnica Bratislava

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) je priekopníkom v zdravotníctve na Slovensku, keďže začala využívať moderný robotický systém MazorX s umelou inteligenciou. Tento robot je zameraný na spinálnu chirurgiu a pomáha lekárom presnejšie a bezpečnejšie vykonávať operácie. Doteraz úspešne odoperovali 5 pacientov. Informuje o tom nemocnica na svojej webovej stránke.

UNB je jednou z prvých nemocníc v krajinách V4 (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko), ktorá nasadila tento pokročilý systém. Okrem toho tu budú prebiehať aj školenia pre lekárov z celej Európy, čo zvyšuje význam tejto technologickej novinky nielen pre Slovensko, ale aj pre širší európsky región​.

Technologickou novinkou zoperovali prvých pacientov

„Naša nemocnica je popredným zdravotníckym zariadením s jedinečnými pracoviskami na ktorých sú realizované unikátne výkony. Toto všetko je možné iba vďaka výnimočným ľuďom – tímom zdravotníkov bez ktorých by medicína v našej nemocnici nikdy nenapredovala. Vykonávanie modernej medicíny je však závislé od výdatnej podpory prístrojového a technického vybavenia ku ktorému jednoznačne patrí aj robotická chirurgia, ktorá sa čoskoro rozšíri aj o ďalšiu technológiu s využitím pre rôzne operačné disciplíny,“ povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, MUDr. Alexander Mayer.

„Je to systém na spinálnu chirurgiu a umožňuje extrémne presnú navigáciu spinálnych implantátov určených na rôzne typy operácií,“ priblížil prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB Andrey Švec. V Nemocnici Ružinov pomocou robota MazorX zoperovali doposiaľ päť pacientov, vo štvrtok absolvoval zákrok ďalší.

Školenie budú mať špecialisti z celej Európy

Riaditeľ oznámil, že v ružinovskej nemocnici sa budú školiť špecialisti z celej Európy. „Veľmi ma teší, že prínosom a touto technikou sa posúvame ďalej,“ doplnil. Pripomenul, že v budúcnosti sa bude až polovica chirurgických výkonov v rámci ortopédie realizovať roboticky.

Špecializovaným operáciám s využitím robota sa venuje ortopéd Michal Božík. Ako pozitíva technológie vníma zvýšenie bezpečnosti pacienta, operatér sa pomocou robota lepšie zorientuje v tkanivách pacienta.

„Robotické rameno nám umožňuje nájsť veľmi presne trajektóriu. Typicky sa po tejto trajektórii zavádzajú do chrbtice skrutky, čiže my vieme veľmi presne prostredníctvom tohto robotického systému zaviesť skrutku s vysokou presnosťou,“ vysvetlil. Pripomenul, že skrutky vie robot do chrbtice zaviesť v akejkoľvek polohe pacienta, čím sa znižuje výsledný čas celého zákroku.

Pacientke, ktorú operovali vo štvrtok, odstránili poškodený medzistavcový disk a nahradili ho implantátom. Operácii predchádzali predoperačné snímky, na základne ktorých naplánovali zavedenie skrutiek do chrbtice. Samotné zavedenie skrutky je podľa asistenta chirurga Martina Bibzu rýchle, no príprava je zdĺhavejšia. „Je to náročnejšie zase na to predoperačné plánovanie, prácu s počítačom,“ podotkol.

Prístroj budú môcť chirurgovia využívať pri menej invazívnych zákrokoch, v revíznej chirurgii, ale napríklad aj pri operáciách deformity chrbtice. „Prostredníctvom tohto robotického systému je možné zaviesť veľký počet skrutiek s vysokou presnosťou,“ ozrejmil Božík.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie