Zima do Európy vpadne už za pár dní. Môže za to jav La Niña, TOTO nás čaká

Reklama
Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková, X/@JimWindweather

S koncom októbra sa pomaly rozlúčime aj s príjemným jesenným počasím. Podľa portálu iMeteo by sa totiž s príchodom novembra jesenné počasie pomaly malo stiahnuť do ústrania a vystriedať by ho mala zima.

Postupný pokles teplôt podľa meteorológov naznačuje, že zima do strednej Európy dorazí najskôr počas víkendu 9. a 10. novembra. Pravdepodobnosť vpádu chladného počasia je podľa meteorológov v tomto období vysoká.

Zima sa ale nevyhne ani ďalším častiam Európy. Podľa portálu Euronews bude na vine meteorologický jav La Niña, ktorá hlavne na západe zapríčiní teplotný pokles a prinesie teploty nižšie, než je obvyklé. Teploty by podľa meteorológov mali klesať práve s blížiacim sa novembrom.

Odborníci zo Svetovej meteorologickej organizácie predpovedali 60-percentnú pravdepodobnosť výskytu podmienok La Niña medzi októbrom a februárom. Očakáva sa, že túto zimu zaznamená slabá až stredne silná udalosť, pričom tento jav sa začiatkom budúceho roka oslabí.

Čo je La Niña?

La Niña je prirodzený klimatický model, ktorý sa vyskytuje, keď teploty morského povrchu v strednom a východnom Tichom oceáne klesnú pod priemer – opak teplej fázy El Niño. Má rozsiahly vplyv na globálne vzorce počasia vrátane tých v Európe.

La Niña vo všeobecnosti prináša chladnejšie než normálne teploty v celej západnej Európe, pričom prognostici očakávajú, že teploty budú klesať, keď budeme smerovať k novembru a decembru. Vo všeobecnosti tento klimatický model prináša do Álp aj vlhkejšie a chladnejšie podmienky, čo môže viesť k častejšiemu a výdatnejšiemu sneženiu.

Inde v Európe poveternostné modely predpovedajú menej snehu ako normálne, s výnimkou niektorých severných oblastí a centrálnych oblastí okolo Álp. Severozápadná a juhovýchodná Európa má tendenciu byť suchšia ako zvyčajne, zatiaľ čo juhozápadná Európa je vo všeobecnosti vlhkejšia.

Ale keď sa vzďaľujeme od epicentra v Pacifiku, dopady La Niña a El Niño sú ľahšie narušené miestnymi poveternostnými podmienkami. Preto je ťažké predvídať ich presné účinky v Európe, keďže neexistujú dve úplne rovnaké udalosti.

Klimatická kríza

Závažnosť ďalších extrémov počasia tiež zosilňuje zmena klímy. Zrážky sa stali premenlivejšími, odchyľujú sa od historických priemerov a očakávaných vzorcov. Podľa šiestej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) zvýšil nárast skleníkových plynov spôsobený ľudskou činnosťou frekvenciu a intenzitu extrémnych poveternostných udalostí.

Keďže tieto „normálne“ poveternostné vzorce sa menia v dôsledku zmeny klímy, môže byť ťažké predpovedať, čo prinesie budúcnosť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie