Po smrteľnom útoku medveďa v okolí Hybe, pri ktorom prišiel o život 63-ročný hubár, bol na severe Slovenska odstrel ďalších dvanástich problémových medveďov. Tieto odstrelové akcie sa uskutočnili v regiónoch Liptov a Turiec.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) informoval, že k eliminácii týchto zvierat došlo v priebehu deviatich dní. Informuje portál SME. Zo stanoviska štátnych ochranárov však nie je jasné, aké konkrétne riziká usmrtené medvede predstavovali a aké opatrenia boli vykonané pred ich odstrelom.
K odstrelom došlo v čase, keď bola na Liptove a v Turci vyhlásená mimoriadna situácia pre medveďa hnedého, čo umožňuje rýchlejší odstrel tohto chráneného zvieraťa.
„Od tragického útoku medveďa hnedého na človeka v katastri obce Hybe bolo na Liptove a v Turci eliminovaných dvanásť jedincov tohto druhu, z čoho šesť medveďov pochádzalo len z okresu Liptovský Mikuláš,“ potvrdila štátna ochrana prírody.
Štátni ochranári poskytli presný prehľad území, kde došlo k nedávnym odstrelom, a uviedli šesť lokalít, hoci minister Taraba hovoril o dvanástich medveďoch.
Je možné, že v uvedených lokalitách bolo usmrtených viac jedincov.
„Eliminácie prebehli v oblastiach: Turčianske Jaseno, Nolčovo-Mikušovo, Hybe, Pribylina, Liptovská Kokava a Smrečany,“ uviedli.
Ďalej dodali, že jednotlivé obce si v súčasnosti zvolávajú vlastné krízové štáby a pracujú na návrhu tzv. nárazníkových zón vo svojich územiach. Tieto nárazníkové zóny sú často spomínané ministrom Tarabom a poslancom Rudolfom Huliakom ako súčasť manažmentu problémových medveďov.
Ak medveď prekročí hranice týchto zón, mali by sa zvolať poľovníci a zásahový tím. Oficiálne však zatiaľ takéto zóny vymedzené nie sú.
„Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky upozorňuje obyvateľov a návštevníkov Liptova na potrebu zvýšenej opatrnosti v celej oblasti, keďže v posledných dňoch došlo k výraznému nárastu aktivity jedincov medveďa hnedého,“ uviedli ochranári s tým, že zásahový tím naďalej intenzívne monitoruje situáciu v regióne.
Predstavovali riziko?
Vykonal zásahový tím pred odstrelom nejaké preventívne opatrenia? V minulosti to bol štandardný postup, pri ktorom sa problémové medvede v blízkosti dedín najprv snažili odplašiť, a usmrtenie zvierat bolo považované za poslednú možnosť. Štátni ochranári uviedli, že odstrelene zvieratá predstavovali riziko, no bližšie nešpecifikovali, aké konkrétne riziko to bolo.
Z ich stanoviska nevyplýva ani to, či medvede spôsobovali škody alebo či sa im už nepodarilo obnoviť plachosť.
„Správanie jednotlivých jedincov, ktoré boli následne eliminované, bolo po monitorovaní vyhodnotené ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia, života a majetku ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v daných oblastiach,“ informovali z komunikačného oddelenia štátnych ochranárov.
Na riziká poukázal aj okresný úrad v Liptovskom Mikuláši vo svojom zdôvodnení pre vyhlásenie mimoriadnej situácie.
„V dôsledku enormne vysokého počtu medveďov, zmien ich správania a straty plachosti pred ľuďmi vzniklo vysoké riziko ohrozenia zdravia a ľudských životov,“ uvádza úrad s tým, že problémové medvede prenikajú do intravilánu miest a obcí blízko ľudských domovov.
Mimoriadna situácia rovná sa rýchlejší odstrel
K odstrelom dvanástich medveďov došlo v čase, keď je v liptovskomikulášskom okrese a v oboch turčianskych vyhlásená mimoriadna situácia. Minister Taraba uviedol, že táto situácia je predpokladom pre zrýchlené a zjednodušené odstrely v okresoch, kde je zvýšený výskyt medveďa hnedého. Rýchlejší postup umožňuje novela zákona, ktorú parlament schválil ešte v máji.
Taraba sa na túto novelu odvolal aj vo svojom príspevku, v ktorom informoval o odstrele dvanástich medveďov v priebehu deviatich dní.