V noci zo soboty 26. na nedeľu 27. októbra sa končí letný čas. O tretej hodine ráno stredoeurópskeho letného času (SELČ) sa ručičky hodín posunú späť na dve hodiny stredoeurópskeho času (SEČ).
Podľa lekára Imricha Mucsku je tento prechod pre organizmus priaznivejší, keďže získavame hodinu spánku navyše, čo ľudia dobre znášajú. „Tento posun nespôsobuje také problémy ako jarný, keď prichádzame o hodinu spánku, čo často vedie k nevoľnostiam, psychickým ťažkostiam a poruchám pamäte,“ vysvetľuje predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny pre SME.
Zmena letného času na zimný (známa aj ako návrat na štandardný čas) sa zaviedla z viacerých praktických dôvodov. Hlavným cieľom je lepšie využitie denného svetla počas rôznych ročných období. Letný čas bol zavedený najmä preto, aby sa počas jarných a letných mesiacov dni umelo „predĺžili,“ čo malo znížiť spotrebu energie a zvýšiť produktivitu.
Keďže počas leta svitá skôr, posunom času dopoludnia využijú ľudia viac prirodzeného svetla. Po návrate na zimný čas, teda na štandardný stredoeurópsky čas (SEČ), sa hodiny posúvajú späť, aby sa lepšie prispôsobili kratším dňom v jesenných a zimných mesiacoch, keď je menej svetla.
Možné zdravotné ťažkosti
Rajkumar Dasgupta z nemocnice Huntington Health v Kalifornii upozorňuje, že prechod na zimný čas môže u niektorých ľudí vyvolať syndróm klastrovej bolesti hlavy (cluster headache). Tento syndróm spôsobuje ostré bolesti na jednej strane hlavy, najčastejšie v okolí oka alebo koreňa nosa, a môže pretrvávať niekoľko týždňov.
Dasgupta pripomína, že zmena času môže ovplyvniť aj ľudí s migrénou, ktorí často reagujú na zmeny v spánkovom režime zvýšenou frekvenciou bolestí hlavy.
Zmeny nálady a cirkadiánneho rytmu
Krátke dni počas jesene a zimy môžu narušiť naše vnútorné telesné hodiny, čo môže viesť k poruchám cirkadiánneho rytmu. Ako uvádzajú odborníčky Jolanta Burkeová a Annie Curtisová, poruchy cirkadiánnych rytmov sú spojené s nespavosťou, zmenami nálady či stravovacími návykmi, a môžu viesť až k sezónnej afektívnej poruche, forme depresie typickej pre určité ročné obdobia.
Aj zmena času môže zasiahnuť do našich stravovacích návykov. Tatiana Kocúrková, farmaceutická laborantka, upozorňuje, že niektorí ľudia môžu pociťovať znížený hlad v čase obeda, čo ich neskôr vedie k prejedaniu sa, čím môže prísť k neželanému priberaniu.
Príprava na zmenu času
Aby ste sa lepšie vysporiadali s prechodom na zimný čas, odborníci odporúčajú nastaviť si hodiny na nový čas ešte pred spaním. Zároveň je dobré dodržiavať pravidelný spánkový režim, vyhýbať sa alkoholu a kofeínu v popoludňajších hodinách, a tráviť čo najviac času vonku na dennom svetle, ktoré pomáha regulovať naše vnútorné hodiny.