Severná Kórea už dlhé roky pokračuje vo vývoji svojho jadrového programu, ignorujúc medzinárodné dohody o jeho obmedzení, a preto je pod neustálym dohľadom západných mocností. Nedávno bol zriadený nový tím na monitorovanie sankcií týkajúcich sa severokórejského jadrového programu, čo však vyvolalo kritiku zo strany Pchjongjangu.
Severokórejská ministerka zahraničných vecí, Čoe Son-hui, 20. októbra označila tento monitorovací tím za „nezákonný a nelegitímny,“ informuje ázijský denník The Asahi Shimbun. Son-hui zároveň varovala, že krajiny, ktoré sa na monitorovaní podieľajú, budú čeliť „vysokým následkom“. Šéfka severokórejskej diplomacie sa naposledy osobne stretla s ruským prezidentom začiatkom tohto roka, čo zdôrazňuje blízke vzťahy medzi týmito dvoma krajinami, informujú topky.sk.
DPRK Foreign Minister Comrade Choe Son Hui meets Putin. pic.twitter.com/PfV66CGy8g
— KFA BULGARIA (@KfaBulgaria) January 18, 2024
„Rázne odsudzujem a odmietam tento krok ako útok na medzinárodnú spravodlivosť a očividné porušenie suverenity Severnej Kórey. Krajiny zapojené do kampane proti KĽDR za to zaplatia vysokú cenu,“ vyhlásila ministerka.
Tím monitoringu
Monitorovací tím Do nového monitorovacieho tímu patrí aj päť európskych krajín: Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Veľká Británia. Okrem nich sú členmi aj USA, Kanada, Austrália, Japonsko, Nový Zéland a susedná Južná Kórea.
Táto skupina bola zriadená po tom, ako Rusko v marci vetovalo predchádzajúce opatrenia Bezpečnostnej rady OSN na monitorovanie jadrového programu KĽDR. Západné krajiny tak vyjadrili oprávnené obavy z ďalšieho vývoja v Severnej Kórei. USA, ako najsilnejší člen tímu, sa zamerajú na implementáciu sankcií OSN voči Pchjongjangu.
In March, Russia vetoed the UN Panel of Experts that had produced independent assessments and public reports on DPRK sanctions implementation. In Seoul, the U.S., ROK and Japan, together with 🇬🇧🇦🇺🇳🇿🇮🇹🇫🇷🇩🇪🇳🇱 & 🇨🇦announced a new intergovernmental initiative to fill that void.… pic.twitter.com/fYZGUNVJyX
— Deputy Secretary Kurt Campbell (@DeputySecState) October 16, 2024
„Našou výhodou bude pokračovať v programe, ktorý predtým stanovila Bezpečnostná rada OSN, no ktorý bol blokovaný ruským odporom,“ uviedol námestník amerického ministra zahraničných vecí Kurt Campbell počas tlačovej konferencie v Soule.
Podľa Euronews bude hlavným cieľom mechanizmu zabezpečiť plnú implementáciu sankcií OSN voči Severnej Kórei, pričom sa zverejnia informácie o prípadoch ich porušenia alebo pokusoch obísť ich.
Today, as the human rights situation in North Korea continues to deteriorate, the 🇺🇸🇰🇷🇯🇵governments urge the int’l community to shift its approach toward action – from monitoring violations and abuses to promoting accountability. https://t.co/38ZF5HG6nM pic.twitter.com/lLeiSTJERL
— Deputy Secretary Kurt Campbell (@DeputySecState) October 18, 2024
Vojenská angažovanosť na Ukrajine
USA a Južná Kórea už predtým varovali pred zintenzívnením spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou. Južná Kórea 18. októbra oznámila, že Severná Kórea poslala na ruský Ďaleký východ približne 1 500 vojakov špeciálnych síl, ktorí tam podstupujú výcvik. Predpokladá sa, že Severná Kórea ich môže vyslať na bojové misie na Ukrajine.
🚨Breaking: N Korean soldiers have been filmed receiving uniforms & equipment at a training ground in Russia’s far east, confirming S Korean Intelligence reports that 1,500 soldiers have been shipped over for military training to be deployed in Ukraine.https://t.co/FgjB5tSsG0 pic.twitter.com/PivZgvnabP
— Wize Guy™ (@WizeGuySpeaks) October 19, 2024
Americký minister obrany Lloyd Austin poznamenal, že nemôže potvrdiť nasadenie severokórejských vojakov v Rusku, ale ak by to bola pravda, považoval by to za znepokojujúce. Ruské a severokórejské úrady však popierajú, že by došlo k akémukoľvek presunu severokórejskej armády.