Pastel s názvom Bord de Mer od významného francúzskeho impresionistu Clauda Moneta zabavili počas druhej svetovej vojny nacisti a dlho po ňom nebolo ani stopy. S pričinením americkej FBI sa však teraz vrátil vnučkám pôvodných majiteľov.
Obraz Bord de Mer od Clauda Moneta vznikol v roku 1865 a v roku 1936 ho na aukcii umeleckých diel v Rakúsku kúpili židovskí manželia Adabelt a Hilda Parlagiovci, píše portál novinky.cz. Dlho sa z neho však neradovali. O dva roky neskôr anektovalo ich krajinu Nemecko, manželia museli narýchlo utiecť a viac-menej všetky svoje veci vrátane mnohých umeleckých diel nechali v skladisku.
V roku 1940 všetok ich majetok zabavili nacisti a následne sa dielo význačného impresionistického umelca dostalo do držania nemeckého obchodníka s umením. O rok neskôr sa stopa po obraze stratila, uviedol web The Guardian s odkazom na americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Adabelt Parlagio sa po konci vojny pokúšal obraz nájsť, ale až do svojej smrti v roku 1981 sa mu to nepodarilo. Bez úspechu následne skončilo aj pátranie jeho syna, ktorý zomrel v roku 2012.
FBI sa do prípadu vložila v roku 2021, kedy sa na ňu obrátila nezisková organizácia Comission for Looted Art in Europe, odborom ktorej činnosti je práve pátranie po ukoristených umeleckých dielach. Tá totiž zistila, že v roku 2017 sa zdanlivo stratený Monetov obraz dostal do držania obchodníka s umením v New Orleanse a ten ho o dva roky neskôr predal súkromným zberateľom.
Federálni agenti potom obraz objavili v aukcii v Houstone a kontaktovali jeho majiteľa. Ten o príbehu tohto diela nemali najmenšie tušenie a vcelku prekvapivo bez zaváhania súhlasili, že ho vráti dedičom manželov Parlagiovcov, ktorými sú ich vnučky Francoise Parlagiová a Helen Loweová.
„Aj keď je tento Monet celkom nepochybne veľmi drahý, jeho skutočná hodnota spočíva v tom, čo predstavuje pre rodinu Parlagiovcov. Ide o spojenie s ich históriou a odkazom, ktorý bol takmer vymazaný. Emócie spojené s vrátením niečoho takého sa nedajú merať v dolároch, sú na nezaplatenie,“ uviedol vo vyhlásení zástupca riaditeľa FBI James Dennehy.
Americkí federálni policajti však naďalej pátrajú ešte po ďalších umeleckých dielach, ktoré Parlagiovcom ukradli nacisti. Jedným z nich je napríklad ďalší cenný obraz, akvarel Pont de Grenelle z roku 1903, ktorého autorom je francúzsky neoimpresionista Paul Signac.