Máte ísť preč na víkend a premýšľate, či sa vám hneď nepokazí bicykel? Kamarátka vám neodpíše do dvoch hodín na správu, a vy už premýšľate o tom, prečo sa na vás hnevá? Patríte k tým, ktorí si tvoria v hlave katastrofické scenáre? Vidíte všetko čierno? Tu sú štyri tipy, ako zmeniť svoje myslenie.
Niekto to tak jednoducho má. Šéf vás požiada, aby ste niečo urobili trochu inak, a vy už si hľadáte novú prácu, píše portál mojezdravi.cz. Vaše dieťa dostane v škole zlú známku, a vy už riešite, že o rok skončí na ulici. Možno máte pocit, že vo chvíli, keď sa pripravíte na najhoršie, vás potom nič zlé nezaskočí. Zbytočne sa ale stresujete a strácate energiu pri riešení vecí, ktoré nie sú potrebné.
Sú to veci, ktoré vyzerajú jednoducho, také ale býva najťažšie splniť. Aj preto je dobré sa na začiatku pripraviť na to, že vaše katastrofické scenáre zo života nezmiznú jednoducho tým, že sa jedného krásneho dňa rozhodnete. Ale môžete sa rozhodnúť, že to budete skúšať. A skúšať ďalej. Pretože ak spadnete a podarí sa vám vstať, zistíte, že sa zase nič také dramatické nestalo. A to je tiež pozitívna myšlienka, na ktorú sa môžete upnúť nabudúce.
1. Chyťte sa pri čine
Prvým stupňom na odstránenie problému je uvedomiť si, že sa vás problém týka. Vaša prvá úloha teda je chytiť sa pri čine. Bolí vás hlava, a už riešite, čo všetko zajtra v práci nezvládnete? Chcete povedať rodičom, že sa vám tento rok hodí tráviť Vianoce inak, ale bojíte sa rodinnej krízy? Čím skôr si uvedomíte, že v tom „idete“, tým lepšie.
2. Napíšte si film
Táto technika vyzerá na prvý pohľad zvláštne, písanie ale všeobecne dokáže porovnať myšlienky viac, než je človek ochotný si pripustiť. Ak sa pristihnete pri spriadaní najčiernejšej budúcnosti a ak máte chvíľku čas, sadnite si k stolu a „hoďte to na papier“.
Čo najhoršieho sa môže stať? Čo to pre vás bude znamenať? A potom posúďte, aké sú vaše obavy realistické. A časom sa k nim vráťte. Nie je nič upokojujúcejšie ako si prejsť potom staré zápisky a zistiť, že väčšina z tých vecí sa nikdy nestala.
3. Vymyslite si pekný koniec
Nikdy nie je nič také strašné, ako si pesimista predstavuje, ani také báječné, ako si myslí večný rojko. Realita je niekde uprostred. Preto si vo chvíli, keď sa pristihnete pri čiernych myšlienkach, skúste vymyslieť aj ten najlepší spôsob, ako by mohol váš príbeh dopadnúť.
Máte katastrofu, máte aj ten najlepší koniec – a teraz skúste vymyslieť niečo uveriteľné a na to sa sústrediť. Ako to robia športovci napríklad pred svojim výkonom. Veria si, že majú tie najlepšie predpoklady to zvládnuť. Myslite na svoje silné stránky a sústreďte sa na pozitíva.
4. Hýbte sa a spite
Čierne myšlienky a scenáre sú často dôvod, prečo sa prevaľujeme na posteli a nemôžeme spať. Nevyspanie potom vedie k únave a únava podporuje úzkosť a čierne myšlienky. Čím preťať tento začarovaný kruh? Odpoveď: pohybom, a to najlepšie na čerstvom vzduchu!
Vďaka pohybu (stačí svižná prechádzka, nemusíte sa moriť hodiny v posilňovni) budete zdravo unavení a bude sa vám lepšie zaspávať (ak si teda pohyb doprajete najneskôr popoludní, tesne pred spaním by vás naopak nabudil).
To, že cvičenie má pozitívny vplyv na kvalitný spánok, potvrdili mnohé štúdie. Táto z roku 2020 sledovala jeho vplyv na celkovú dobu spánku, na jeho účinnosť a na početnosť prebúdzania sa v noci u žien v strednom veku so sedavým zamestnaním. Ako sa ukázalo, pravidelný tréning počas 12 týždňov priniesol výrazné zlepšenie vo všetkých sledovaných parametroch.
Zároveň sa vám počas cvičenia vyplaví serotonín, hormón, ktorý vedie k pozitívnym pocitom. Vhodný stav mysle navodí vlastne akékoľvek cvičenie, vedľa chôdze napríklad jóga alebo pilates.