Austrálske úrady riešia záhadu vyplavených čiernych gúľ, ktoré sa dostali na pobrežie pláží. Úradníci museli pre obavy z toxických látok uzavrieť pláže. Pôvod gúľ stále nie je známy a prebiehajú laboratórne vyšetrovania.
Pláže v austrálskom meste Sydney opäť sprístupnili pre plavcov po tom, čo boli začiatkom tohto týždňa zatvorené. Voda vyplavila na breh tisíce záhadných čiernych guľôčok podobných dechtu, čo vyvolalo obavy o zdravie.
Úradníci tvrdia, že testy odhalili, že guľôčky sú vytvorené z chemikálií podobných tým v kozmetike a čistiacich prostriedkoch, ale stále nie je jasný ich pôvod, píše BBC.
Osem pláží vrátane Bondi – najznámejšej v meste – museli úradníci uzavrieť a nariadiť masívne čistenie kvôli obavám, že čierne gule sú toxické. Ministerka životného prostredia Nového Južného Walesu Penny Sharpeová uviedla, že vyšetrovanie pokračuje s cieľom zistiť zdroj znečistenia a kto je zaň zodpovedný.
Štátny námorný úrad uviedol, že loptičky nie sú pre ľudí vysoko toxické, ale nemali by sa ich dotýkať ani ich vyberať. „Na základe odporúčania Úradu pre ochranu životného prostredia môžeme teraz potvrdiť, že guľôčky sú zložené z mastných kyselín, chemikálií, ktoré sa zhodujú s tými, ktoré sa nachádzajú v čistiacich a kozmetických výrobkoch, zmiešaných s nejakým vykurovacím olejom,“ povedal výkonný riaditeľ námornej dopravy Nového Južného Walesu Mark Hutchings.
Úrad na ochranu životného prostredia Nového Južného Walesu (EPA) uviedol, že laboratórne testy pokračujú, aby sa pokúsili zistiť, odkiaľ gule pochádzajú. „Stále je to trochu záhada a môže trvať ešte niekoľko dní, kým sa určí pôvod,“ povedal výkonný riaditeľ EPA Stephen Beaman.
Guľôčky dechtu neboli „škodlivé, keď ležali na zemi, ale nemali by sa ich ľudia dotýkať ani ich zbierať“, povedal Hutchings podľa austrálskej televízie ABC.
„Ak uvidíte tieto loptičky, nahláste ich plavčíkovi. Ak sa vy alebo vaša rodina náhodou niektorej dotknete, umyte si ruky mydlom a vodou alebo detským olejom.“