NAJVÄČŠÍ BANKROT v histórii Slovenska: Ľudia prišli o milióny eur, medzi nimi sú i Matovičova žena a herec Kramár

Reklama
Do firmy investovali aj Matovičovci či Kramár. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková, Lukáš Grinaj

Jedna z najvážnejších finančných kríz v dejinách Slovenska sa blíži k nešťastnému záveru. Skupina Arca, ktorá začala v roku 2020 klesať pod váhou svojich záväzkov, ponúka svojim veriteľom smiešne nízke kompenzácie. Investori dostanú späť len desatinu svojich investícií.

Keď investičná skupina Arca v lete 2020 prestala splácať zmenky a dlhopisy, jej šéf Rastislav Velič sľuboval veriteľom, že dostanú späť aspoň polovicu svojich pohľadávok. Skutočnosť je však oveľa krutejšia.

Najnovší reorganizačný plán predpokladá, že menší nezabezpečení veritelia najväčšej firmy skupiny Arca Investments dostanú len 10,4 percenta z ich nárokov. Denník N upozorňuje, že „pád Arca Investments, ktorá má celkové záväzky vo výške 770 miliónov eur, predstavuje najväčší bankrot v dejinách Slovenska.“

Do firmy investovali aj Matovičovci a Kramár

Reštrukturalizácia Arca Investments prebieha v Česku, kde má väčšina veriteľov skupiny. Český insolvenčný súd teraz rozhoduje o osude investorov, ktorí stratili svoje vklady.

Očakáva sa, že veritelia by mali z celkových pohľadávok vo výške 750 miliónov eur získať späť iba 78 miliónov eur. Medzi najväčšími poškodenými je aj manželka bývalého premiéra Igora Matoviča (Hnutie Slovensko), Pavlína, ktorá mala voči Arca Investments pohľadávky vo výške takmer 695-tisíc eur. Podľa aktuálneho plánu odškodnenia by sa jej malo vrátiť len minimálnych 72-tisíc eur.

Financie do Arcy investoval aj herec Maroš Kramár, ktorý podľa zverejnených informácií vložil viac ako 530-tisíc eur.

Arca Investments, slovensko-česká investičná skupina, skrachovala po sérii problémov, ktoré vyústili do jej kolapsu. Do jej portfólia patrilo viac ako 200 firiem aktívnych v oblastiach ako financie, energetika a reality. Hoci sa na prvý pohľad zdalo, že podnikanie prosperuje a priťahuje množstvo investorov, v posledných rokoch sa začalo rozpadávať.

Hlavnou príčinou problémov Arcy bola pandémia COVID-19 a s ňou spojené opatrenia, ktoré výrazne zasiahli jej operácie. Po vypuknutí krízy začala Arcu vyšetrovať Národná kriminálna agentúra (NAKA). Skupina rýchlo strácala majetok, vrátane dvoch elektrární, ktoré patrili medzi jej najcennejšie aktíva.

Optimizmus okolo počiatočných plánov na ozdravenie firmy, ktoré sľubovali 20- až 30-percentné odškodnenie veriteľom, sa ukázal ako nereálny. Mnohí skúsenejší veritelia sa rozhodli nečakať na koniec reštrukturalizácie a uplatnili si svoje záložné práva a exekúcie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie