Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil v stredu svoj dlho očakávaný tzv. víťazný plán, ktorého cieľom je posilniť pozíciu Ukrajiny dostatočne na to, aby sa skončila vojna s Ruskom.
Ak sa podľa neho plán uskutoční teraz, koniec vojny bude možné dosiahnuť najneskôr v budúcom roku. Jedným z bodov plánu je pozvánka do NATO, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP. Niektoré časti plánu zostali utajené, informuje portál Kyiv Independent.
Návrh sa skladá z piatich bodov:
- pozvánka na vstup do NATO,
- obranný aspekt,
- odstrašenie od ruskej agresie,
- ekonomický rast,
- spolupráca a povojnová bezpečnostná architektúra.
Plán zahŕňa tri tajné dodatky. David Arakhamia, parlamentný líder vládnucej strany, uviedol, že tajné veci budú predložené vodcom frakcií.
„Ak bude plán podporený, môžeme ukončiť vojnu najneskôr na budúci rok,“ povedal Zelenskyj v parlamente za prítomnosti hlavného veliteľa Oleksandra Syrského, šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova a západných diplomatov.
Pozvanie Ukrajiny do NATO sa umiestnilo na vrchole zoznamu. Kyjev predložil žiadosť o vstup v septembri 2022, ale ešte nedostal jasný signál od spojencov. „Chápeme, že členstvo v NATO je otázkou budúcnosti, nie súčasnosti,“ povedal Zelenskyj, no dodal, že pozvanie ponúknuté hneď ukáže Putinovi chybu „jeho geopolitických kalkulácií“.
Vojnu presunúť do Ruska
Druhý článok zdôrazňuje potrebu preniesť vojnu na ruské územie, ako napríklad počas cezhraničnej invázie do Kurska začiatkom augusta.
Tento bod tiež požaduje zrušenie obmedzení pre útoky na veľké vzdialenosti v Rusku, dodatočné dodávky kapacít na veľké vzdialenosti a podporu Západu pri zostrelení ruských rakiet a bezpilotných lietadiel nad Ukrajinou.
Tretí bod sa týka nejadrového odstrašovania a zahŕňa tajnú časť. Ukrajina navrhuje „komplexný nejadrový strategický odstrašovací balík na svojom území“, ktorý by krajinu ochránil pred budúcou agresiou.
Štvrtá časť sa zaoberá využívaním prírodných zdrojov Ukrajiny, ako je urán, titán a lítium, ktoré predstavujú potenciál hospodárskeho rastu pre Kyjev a EÚ. Ukrajina ponúka špeciálnu dohodu o spoločných investíciách a využívaní týchto zdrojov s EÚ a USA. Časť tiež vyzýva na zintenzívnenie medzinárodných sankcií proti Rusku, aby sa podkopala jeho schopnosť udržať svoju agresiu.
Piata časť sa týka povojnovej bezpečnostnej architektúry Ukrajiny. Kyjev sa môže pochváliť veľkou a skúsenou vojenskou silou, ktorá by mala posilniť NATO a európsky kontinent, povedal Zelenskyj.
Galéria
Premiér očakáva, že vojna na Ukrajine sa skončí v krátkom čase
Premiér Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že sa v krátkom čase blíži koniec vojny na Ukrajine. Očakáva posun v téme riešenia vojny a čaká tiež, s čím príde ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Poukázal na to, že sa opäť hovorí o pozvaní Ukrajiny do NATO. Zopakoval, že Smer-SD je proti vstupu Ukrajiny do NATO, prinieslo by to podľa neho tretiu svetovú vojnu. Uviedol to na stredajšom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti pred jeho odchodom na zasadnutie Európskej rady.
Fico si myslí, že vojna na Ukrajine sa skončí veľmi rýchlo. „Pravdepodobnosť ukončenia vojny na Ukrajine je veľmi vysoká v krátkom čase,“ vyhlásil premiér. „Čakám, že zajtra by mohlo byť niečo naznačené, pretože sa zrazu objavuje téma pozvánky Ukrajiny do NATO,“ dodal. Nemyslí si, že táto pozvánka by bola „zadarmo“.
Slovenský premiér želá Ukrajine spravodlivý mier, no pýta sa, či je to v tejto situácii možné dosiahnuť. Zopakoval, že Slovensko podporuje územnú celistvosť Ukrajiny. Fico bude podporovať akýkoľvek predložený mierový plán na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Mierové rokovania budú podľa premiéra aj jednou z hlavných tém jeho rokovaní v Číne. Zároveň vyhlásil, že sa vždy snažil o vyvážené vzťahy s Ruskom. Treba podľa neho zabudnúť na to, že by Rusi odišli z Krymu a ďalších území, ako je Doneck či Luhansk. Rusi podľa neho získavajú čoraz viac území, zdôraznil, že konflikt nemá vojenské riešenie.
Slovensko podľa Fica naďalej pokračuje v humanitárnej pomoci Ukrajine. Dodal, že najviac potrebuje podporu v dodávkach elektriny. Od Ukrajiny očakáva spoluprácu v dovoze ropy a plynu na Slovensko. „Odmietam, aby sme brali ropu niekde cez Jadran,“ skonštatoval s tým, že by sa zvýšili poplatky. „Našou povinnosťou je, aby tranzit cez Slovensko pokračoval ďalej, aby tranzitná trasa cez Ukrajinu pokračovala, či už ide o ropu a plyn,“ skonštatoval. Naďalej platí, že SR nedaruje Ukrajine nič z vojenských dodávok, obchod bude podľa Fica pokračovať.
Predseda vlády SR v stredu odcestuje na samit Európskej únie (EÚ) v Bruseli. Okrem iného sa zúčastní na Stretnutí EÚ a Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive. Počas dvojdňového zasadnutia Európskej rady vo štvrtok (17. 10.) a v piatok (18. 10.) budú lídri EÚ rokovať o vývoji na Blízkom východe, konkurencieschopnosti, migrácii či zahraničných veciach.