Hormóny zásadne ovplyvňujú naše zdravie. Ako sa o nich starať a kedy spozornieť?

Reklama
Ilustračné foto, archív. Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Lukáš Grinaj

V ľudskom tele regulujú hormóny mnoho životne dôležitých funkcií. Ak nie sú v rovnováhe, môžu spôsobiť zdravotné problémy. Ako spoznať varovné príznaky?

Úlohou unikátnych chemických zlúčenín, ktoré produkujú predovšetkým žľazy s vnútornou sekréciou, ale aj niektoré orgány, je zjednodušene povedané prenášať kľúčové informácie, píše portál idnes.cz. Pokiaľ sú hormóny produkované a vypúšťané na svoju cestu do cieľového miesta v optimálnom množstve, dokáže vďaka nim telo udržiavať vnútornú rovnováhu a adekvátne reagovať na rôzne vonkajšie aj vnútorné podnety.

V prípade, že dôjde k odchýlke, či už v podobe úbytku alebo prebytku hormónov, dochádza celkom logicky k disbalancii, ktorá môže spôsobiť aj závažné zdravotné ťažkosti. Každý hormón v tele, a že ich je naozaj požehnane, má svoju špecifickú úlohu. Napríklad inzulín, produkovaný pankreasom, reguluje hladinu glukózy v krvi. Kortizol, známy ako „stresový hormón“, je spoločne s ďalším hormónom adrenalínom zodpovedný za reakciu tela na stresové situácie. Tým však funkcia hormónov v ľudskom organizme rozhodne nekončí.

Napríklad melatonín reguluje spánok, serotonín a dopamín ovplyvňujú náladu, glykoproteínový hormón trombopoetín produkovaný pečeňou a obličkami reguluje produkciu krvných doštičiek a rastový hormón (GH) stimuluje rast, reprodukciu a regeneráciu buniek.

Napríklad nadbytok kortizolu môže stáť za Cushingovým syndrómom, ktorý sa prejavuje priberaním na váhe predovšetkým v oblasti brucha, tváre a krku. Zapríčiniť môže aj zvýšenú hladinu cukru v krvi, hypertenziu a osteoporózu.

Naopak nedostatok tohto hormónu vedie k únave, nízkej hladine cukru v krvi, nechutenstvu, úbytku na váhe a zníženej odolnosti voči stresu. Samozrejme najčastejšie skloňovanou je hormonálna rovnováha žien, a to v spojení s hladinou estrogénu. Keď je nízka, stojí za problémy s menštruačným cyklom a ťažkosťami sprevádzajúcimi ženský prechod. Naopak, nadmerné množstvo estrogénu môže viesť k problémom s reprodukciou, zvýšenému riziku niektorých typov rakoviny a ďalším zdravotným komplikáciám.

Zabúdať by sme však nemali ani na mužský hormonálny systém, v ktorom zohráva kľúčovú úlohu testosterón. Jeho nízka hladina znižuje libido, spôsobuje problémy s erekciou, ale dostavuje sa aj únava, nedostatok energie, zapríčiniť môže aj úbytok svalov, a naopak zvýšené ukladanie tukov, hlavne v oblasti brucha.

Aj v prípade mužov sa môžu pri tejto hormonálnej nerovnováhe dostaviť zmeny nálad, úzkosť, depresia a podráždenosť, ale aj osteoporóza. Ochorenie prameniace z nedostatku alebo nadbytku hormónov je vždy dôležité diagnostikovať prostredníctvom lekára. Na dosiahnutie hormonálnej harmónie sú ale dôležité aj režimové opatrenia, ktoré by mali byť súčasťou zdravého životného štýlu všeobecne.

Začneme pri strave. Pestrý a vyvážený jedálniček by mal obsahovať zdravé tuky, ako sú omega-3 mastné kyseliny, ale aj kvalitné bielkoviny, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou na výrobu hormónov, enzýmov a neurotransmiterov.

Z vitamínov odporúčajú odborníci predovšetkým príjem vitamínu D, ktorý priamo ovplyvňuje zdravie imunitného systému a podporuje produkciu hormónov. Pre správnu funkciu mnohých enzýmov, ktoré sa podieľajú na hormonálnych procesoch, vrátane kvalitného spánku, je zase nevyhnutný horčík a zinok je potom dôležitý pre reguláciu hormónov štítnej žľazy a pohlavných hormónov.

K starostlivosti o hormonálnu rovnováhu patrí aj pravidelný pohyb a samozrejme úplne nenahraditeľný spánok. Jeho nedostatok totiž môže viesť k zvýšenej produkcii stresových hormónov, ale tiež narušiť hladinu hormónov, ktoré regulujú hlad a chuť do jedla.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie