Rieka Neretva, ktorá sa tiahne od hôr v Bosne a Hercegovine až po Jadranské more v Chorvátsku, čelí po ničivých októbrových povodniach závažnej ekologickej katastrofe. Táto rieka, známa svojou priezračnou, smaragdovou vodou a významnou úlohou v regionálnej biodiverzite, sa premenila na temne hnedú masu plnú odpadu. Po prívalových dažďoch a zosuvoch sa do rieky dostali tony odpadkov, ktoré teraz ohrozujú nielen Neretvu samotnú, ale aj Jadranské pobrežie Chorvátska. Píše o tom agentúra TASR.
Podľa Sarajevo Times, miestni obyvatelia a ekológovia hlásia, že po povodniach sa Neretva naplnila nebezpečnými odpadmi – plastami, pneumatikami, stavebným materiálom, domácimi spotrebičmi a sutinou.
Odpad vytvára na povrchu rieky vrstvu až jeden meter hrubú. Hoci priehrady momentálne bránia ďalšiemu šíreniu tohto odpadu do Jadranského mora, experti varujú, že ak tlak na priehradu prekročí kritickú hodnotu, budú musieť otvoriť uzávery, čo by spôsobilo ekologickú katastrofu na pobreží Chorvátska.
Odborníci sa obávajú aj o zdravie obyvateľov žijúcich pozdĺž rieky. Množstvo odpadu, ktorý uviazol v brehových porastoch, môže vážne poškodiť miestne ekosystémy a ohroziť obyvateľov.
Ako píše aj Circle of Blue, biológovia varujú pred nebezpečenstvami pre populácie rýb, najmä pre ohrozené druhy ako jemnorohá pstruha, ktorých populácie už teraz čelia kritickému stavu v dôsledku znečistenia.
Riziko pre Chorvátske pobrežie
Rieka Neretva preteká Bosnou a Hercegovinou a ústi do Jadranského mora na chorvátskom pobreží, čo vyvoláva veľké obavy o budúcnosť miestneho turizmu a rybolovu.
Miestni obyvatelia v Chorvátsku už teraz hlásia silný zápach prichádzajúci z rieky, čo naznačuje znečistenie, ktoré by mohlo výrazne ovplyvniť kvalitu vody v Jadranskom mori. Ak sa znečistenie dostane až do mora, môže to mať neblahé dôsledky na tamojšiu biodiverzitu a turistický ruch, ktorý je kľúčovým zdrojom príjmov pre Chorvátsko.
Medzinárodná pomoc je nevyhnutná
Bosnianske ochranárske organizácie požiadali o medzinárodnú pomoc pri odstraňovaní odpadkov z Neretvy.
Záchranári a miestne úrady sú preťažené a nedokážu sami zvládnuť čistenie rieky. Práca záchranárov je navyše nebezpečná – medzi odpadkami sa nachádzajú ostré predmety, ktoré môžu poškodiť ich nafukovacie člny, a zistili aj prítomnosť plynových fliaš, ktoré môžu explodovať.
Miestni obyvatelia a ekológovia bijú na poplach, keďže čas na záchranu rieky sa rýchlo kráti. Ak sa problémy nebudú riešiť promptne, Neretva môže čeliť dlhodobým ekologickým škodám, ktoré budú mať negatívne dôsledky nielen na miestnu prírodu, ale aj na ekonomiku celého regiónu.