Záhadný hluk, podobný zemetraseniu, sa šíri po celom svete, no jeho pôvod zostáva nejasný. Hoci bolo v priebehu rokov navrhnutých niekoľko teórií, žiadna z nich zatiaľ nebola vedecky potvrdená. Najnovší výskum vedcov z Univerzity Severnej Karolíny naznačuje, že hluk môže pochádzať z atmosféry.
Tieto zvuky, známe napríklad v Bangladéši ako „Barisalské delá“, sa zaznamenali v rôznych častiach sveta, vrátane delty Gangy, Bengálskeho zálivu, Japonska a Belgicka. Niekedy ich sprevádzajú zemetrasenia, inokedy nie. Boli počuť aj počas zemetrasení v Novom Madride v rokoch 1811-1812. Často sa opisujú ako valivý alebo dunivý zvuk a niekedy sú spojené s nízkymi teplotami. Výrazný je najmä v okolí jazera Seneca v oblasti Finger Lakes v New Yorku, kde ho miestni nazývajú „Seneca Guns“. Tento zvuk je taký silný, že niekedy trasie okná a dvere. Počuť ho bolo aj po zemetrasení v Charlestone v roku 1886, čo viedlo k jeho spojeniu s touto udalosťou. Vedci z Univerzity Severnej Karolíny sa v roku 2020 pokúsili nájsť súvislosť medzi zemetraseniami a týmito zvukmi, píše časopis Nature.
Pomocou seizmických údajov z EarthScope systému analyzovali hlásenia hluku v USA od roku 2013 a porovnali ich so seizmickými udalosťami. Napriek tomu, že hluk bol často hlásený, nenašli priame spojenie so zemetraseniami. Podľa Eliho Birda z tímu je pravdepodobné, že zvuk má atmosférický pôvod a nepochádza zo seizmickej aktivity. Vedci sa namiesto toho zamerali na infrazvuk, nízkofrekvenčný zvuk, ktorý ľudia nemôžu počuť, a podarilo sa im zachytiť signály trvajúce od jednej do desiatich sekúnd, spojené s hlásenými zvukmi, uvádza portál Live Science.
Hoci stále nepoznáme presný pôvod týchto zvukov, jednou z možných príčin je sonický tresk lietadiel prekonávajúcich zvukovú bariéru. Ďalšie vysvetlenia zahŕňajú zosilnenie búrkových vĺn, cunami, uvoľňovanie metánu z metánhydrátov alebo geomagnetické búrky. Jednou z najsľubnejších hypotéz je prítomnosť bolidov – meteoroidov v atmosfére, ktoré spôsobujú zvukový tresk. Napriek týmto teóriám zostáva pôvod záhadných zvukov stále nejasný.