101. ročník Medzinárodného maratónu mieru: Keňanka prekonala ženský rekord

Vľavo na snímke víťaz maratónu Keňan Denis Kipngeno Chirchir, vpravo tri najlepšie maratónkyne, zľava druhá Jackline Cheronová (Keňa), víťazka Rebbeca Sirwaneiová Tauniová (Keňa) a tretia Nigsti Haftu Tesfayová (Etiópia). Zdroj: TASR

Kenská bežkyňa Rebbeca Sirwaney Tanuiová vytvorila nový traťový rekord na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, keď v 101. ročníku zabehla čas 2:21:08 hod. Prekonala tak predchádzajúci rekord krajanky Margaret Agaiovej z roku 2022 o 2 minúty a 56 sekúnd, informuje portál šport.sk.

Najrýchlejším slovenským bežcom bol Martin Rusina, ktorý zvíťazil v slovenskom šampionáte s časom 2:21:01. Celkové víťazstvo si odniesol Keňan Denis Chirchir, ktorý ušiel svojim súperom na poslednom kilometri a dobehol s časom 2:07:50, za traťovým rekordom zaostal o 55 sekúnd. Druhé miesto obsadil Mesfin Nigusu Tolla z Etiópie so stratou 7 sekúnd, tretí bol Eritrejčan Merhawi Kesete Weldemaryam.

Pre Chirchira to bolo prvé víťazstvo na tomto maratóne. „Som veľmi spokojný, bol to môj cieľ. Veril som, že sa mi to môže podariť, hoci konkurencia bola silná,“ povedal Chirchir, ktorý si v rozhodujúcej fáze pretekov zabezpečil jasné víťazstvo.

Martin Rusina si výrazne zlepšil osobný rekord o takmer tri minúty, keď vlani v Košiciach dosiahol čas 2:24:00 a teraz 2:21:01. „Prvú polovicu som bežal pomalšie, no druhú rýchlejšie. Som spokojný, počasie bolo ideálne a maratón mi veľmi sedí,“ vyjadril sa Rusina.

Marek Hladík, víťaz z roku 2020, skončil na druhom mieste s časom 2:23:40, za Rusinom zaostal o 2:39 minút. Hladík priznal, že mal problémy s kŕčmi na posledných kilometroch, no atmosféra a podpora divákov ho dotlačili do cieľa.

V ženskej kategórii na slovenských majstrovstvách triumfovala Veronika Páleníková s časom 2:44:44. Hoci za svojim osobným rekordom zaostala o 23 sekúnd, zlepšila si košický čas z minulého roka o viac ako minútu. Po príchode do cieľa ju trápili silné kŕče, no nakoniec bolo všetko v poriadku.

Peter Ďurec zvíťazil v polmaratóne, čím dosiahol svoj tretí košický triumf. Nebol však spokojný so svojim časom 1:06:07, pretože záverečná fáza jeho prípravy neprebehla podľa plánu.

Skupina afrických favoritov začala preteky v očakávanom rýchlom tempe, ktoré na 5. kilometri dosiahlo 15:07. Skupina sa postupne rozpadala, no na 30. kilometri bola trojica najlepších ešte rýchlejšia než minuloročný víťaz. V závere pretekov prevzal vedenie Denis Chirchir a suverénne dobehol do cieľa. Rebbeca Tanuiová sa v záverečných kilometroch odpútala od svojej súperky Jackline Cheronovej a výrazne zlepšila ženský traťový rekord.