V roku 2023 prešla Slovenskom zásadná zmena ústavy, ktorá obmedzila možnosť občanov skracovať volebné obdobie prostredníctvom referenda. Tento krok vzišiel z rozhodnutia bývalej vládnej koalície, ktorá túto možnosť odstránila zo zmeny ústavy. Publicista Juraj Hrabko to zdôraznil v relácii TASR TV, pričom upozornil, že ľudia dnes nemôžu hlasovaním priamo vyvolať predčasné voľby. Píše o tom agentúra TASR.
V súčasnosti sa objavujú iniciatívy na zber podpisov pod petíciu za referendum, ktoré by malo umožniť predčasné voľby. Podľa Hrabka je však takáto snaha v súčasnom právnom rámci neefektívna. „Také referendum by bolo zbytočné, lebo by ústavný súd rozhodol, že neplatí,“ vysvetlil. To znamená, že aj keby sa podarilo petíciu úspešne zrealizovať, nebolo by možné na základe jej výsledkov vyhlásiť platné referendum.
Tento problém sa zviditeľnil už počas predošlého volebného obdobia. Ústavný súd SR, v reakcii na podnet bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej, rozhodol, že skrátenie volebného obdobia nie je v súlade s ústavou. To znamená, že vtedajšia ústava neumožňovala skracovanie volebného obdobia prostredníctvom referenda ani hlasovaním v parlamente. Akékoľvek zmeny v tomto smere by sa museli premietnuť do novelizácie ústavy.
Schválenie zmeny ústavy a nové pravidlá
V januári 2023 parlament prijal novelu ústavy, ktorá priniesla zásadné zmeny. Hoci sa prijalo opatrenie umožňujúce skrátenie volebného obdobia hlasovaním minimálne 90 poslancov, možnosť referenda bola z návrhu vyňatá. Tento krok bol výsledkom návrhu Márie Kolíkovej zo strany SaS, ktorý poslanci podporili. Juraj Hrabko zdôrazňuje, že za tento vývoj nemôže Smer ani SNS, ale práve bývalá vládna koalícia, ktorá túto možnosť odstránila. „To, že ľudia nemajú možnosť vyvolať referendum o predčasných voľbách, to nie je vďaka Smeru či SNS, za to môžu poďakovať minulej vládnej koalícii,“ dodal Hrabko.
Konsolidácia, ktorá prinesie ďalšie napätie
Hoci schválenie konsolidačného balíčka poukazuje na jednotu vo vládnej koalícii, podľa Hrabka to nezastaví interné konflikty. Očakáva sa, že spory budú pokračovať až do prijatia štátneho rozpočtu. „Štátny rozpočet je významný dokument na celý budúci rok,“ pripomína Hrabko. Jeho schválenie bude ďalšou výzvou pre vládu, ktorá musí hľadať konsenzus aj v ďalších zásadných otázkach.
Jednota koalície navonok, problémy vo vnútri
Podpora konsolidačného balíčka všetkými 79 poslancami však naznačuje, že koalícia dokáže byť v kľúčových otázkach jednotná. Hrabko upozorňuje, že aj keď sa na povrchu zdajú byť problémy, pri závažných rozhodnutiach sa koalícia zjednocuje. „To ukazuje na jednotu koalície, že aj keď majú navonok problém, tak keď treba, zaberú všetci,“ vysvetľuje. Zároveň však upozorňuje, že hlavnou záťažou tejto konsolidácie budú trpieť bežní ľudia. Rozpočtová rada dokonca uviedla, že konsolidáciu bolo možné vykonať lepšie, s menším dopadom na obyvateľstvo a konkurencieschopnosť krajiny.