Pod našimi nohami sa môžu skrývať rôzne poklady, o ktorých ani netušíme. Obyčajné výkopové práce či archeologické výskumy však často objavia hotové bohatstvo.
Desiatky tiel Vikingov z doby deviateho a desiateho storočia boli pochované s bohatou výbavou. Podľa vedcov je to poklad, ktorý by mohol umožniť oveľa lepšie pochopiť, ako civilizácia obávaných bojovníkov a nájazdníkov fungovala.
Za objav môže chybný elektrický kábel. Keď pri Åsume neďaleko dánskeho Odense vlani hnevala elektrina, dospela spoločnosť Energinet k záveru, že bude nutné sieť kompletne rekonštruovať. A v súlade so zákonmi na mieste prebehol aj archeologický prieskum, ktorý veľmi rýchlo odhalil vikinský hrob, a potom ďalšie, píše ČT24.
Dodnes tam archeológovia počas iba šiestich mesiacov odhalili päťdesiatpäť hrobov, čo z Åsumu robí jedno z najvýznamnejších vikinských pohrebísk vôbec.
Päťdesiat preskúmaných hrobov obsahuje ľudské telá, ktoré tam boli mnohokrát uložené aj s predmetmi, ktoré pre zosnulých boli určitým spôsobom dôležité. Vedci preto mohli rekonštruovať množstvo detailov o vikinskom živote, ktoré doteraz veľmi dobre nepoznali.
Pohrebisko pochádza z desiateho storočia, z doby, keď Dánsku vládol zo svojho trónu v Jellingu prvý kráľ tejto krajiny – Gorm Ospalý – spoločne so svojou ženou Thyrou. Podľa archeológa Michaela Borre Lundøho, ktorý výskum viedol, môžu kostry nájdené v hroboch pomôcť presnejšie vysvetliť, čím sa Vikingovia živili a ako ďaleko sa pohybovali, aby mohli obchodovať s ostatnými.
„Je naozaj nezvyčajné nájsť naraz toľko dobre zachovaných kostier, ako sú tie nájdené v Åsume,“ popisuje vedec. „Takýto nález nám ponúka mimoriadne možnosti na vykonanie celého radu vedeckých analýz, ktoré môžu povedať viac o celkovom zdravotnom stave, stravovacích návykoch pochovaných aj o tom, odkiaľ pochádzajú. Analýzy DNA môžu v budúcnosti tiež odhaliť, či Vikingovia nájdení v hroboch boli navzájom príbuzní, čo bude úplne mimoriadne, pretože to sa doteraz nikdy v podobných hroboch neskúmalo.“
Takéto analýzy sú ale nesmierne náročné, ďalší výskum teda môže trvať celé roky. Pochované telá patrili zrejme ľuďom, ktorí mali vo vtedajšej spoločnosti vyššie postavenie. Dôkazom sú dary, ktoré boli pochované s nimi. Archeológov zaujal najmä hrob, v ktorom namiesto rakvy poslúžil vikinský automobil. V ňom bola pochovaná zrejme vplyvná a mocná žena.
„Žena bola pochovaná vo vozidle, v ktorom pravdepodobne cestovala,“ domnieva sa Michael Borre Lundø. „Do hrobu si vzala svoje najkrajšie šaty a pomerne dosť vecí. Predovšetkým dostala veľmi pekný náhrdelník zo sklenených korálikov, železný kľúč, nôž s rukoväťou omotanou strieborným drôtom a nakoniec – ako niečo veľmi zvláštne ~ malý sklenený črep, ktorý mohol fungovať ako amulet.“
Zaujímavý bol aj ďalší hrob, ktorého majiteľ mal vedľa seba okrem ďalšej bohatej výbavy aj malý kúsok krištáľu – druhu, ktorý sa v Dánsku nikdy nevyskytoval.
Lundø sa domnieva, že bol dovezený z Nórska, čo naznačuje, že pochovaní Vikingovia boli napojení na medzinárodné obchodné siete, ktoré sa v čase Vikingov ešte len rozvíjali. Dedina Åsum teda nebola len nevýznamná osada, ale fungovala asi ako dôležité sídlo spojené s medzinárodným obchodom.