Národná rada SR vo štvrtok 3. októbra schválila konsolidačný balíček, ktorý zahŕňa napríklad zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 % na 23 %. Znížená sadzba DPH bola znížená z 10 % na 5 %. Súčasťou schváleného balíčka je aj zavedenie novej, 19-percentnej sadzby na vybrané položky.
V rámci konsolidačného balíčka sa DPH na lieky a zdravotné pomôcky zníži na 5 %, avšak toto zníženie sa nebude týkať menštruačných potrieb. Informuje interez.sk. Ako upozornila stránka Sexistický kix na sociálnych sieťach, menštruačné pomôcky zostanú v základnej sadzbe DPH, ktorá sa po zvýšení dostane na 23 %.
Slovensko tak bude patriť medzi krajiny s najvyššou „tampónovou daňou“ v EÚ, spolu s Maďarskom (27 %) a Českom (23 %). Naopak, viac ako 17 členských štátov Európskej únie už využíva zníženú sadzbu DPH na tieto produkty.
Pre porovnanie, v Írsku je DPH na menštruačné potreby nulová. V Španielsku je to 4 %, vo Veľkej Británii a Taliansku 5 %, a v Nemecku 7 %. Slovensko však zostane s 23 % medzi krajinami s najvyššou „tampónovou daňou“ v Európe.
„Menštruačné potreby sú základnou existenčnou potrebou, ktorú nevyhnutne potrebuje k dôstojnému životu takmer polovica obyvateľstva, a to každý mesiac na niekoľko dní. DPH na tieto produkty sa v iných krajinách preto postupne znižuje. Nie však na Slovensku,“ píše Sexistický kix.
Podľa prieskumu agentúry NMS z mája tohto roka, až 44 % žien si aspoň raz nemohlo dovoliť kúpiť menštruačné pomôcky, uviedli Hospodárske noviny. Menštruačnú chudobu v súčasnosti pociťuje 16 % žien, čo predstavuje problém, ktorý neovplyvňuje len ich fyzické, ale aj psychické zdravie.
Boj za lacnejšie menštruačné potreby
Portál Interez sa opýtal združenia Cesta von na aktuálnu situáciu týkajúcu sa zdražovania menštruačných potrieb. Združenie, ktoré sa v rámci programu Omama venuje pomoci chudobným komunitám a rozvoju detí, mládeže a rodičov, upozorňuje na závažnosť problému.
„Najchudobnejšie rodiny si menštruačné pomôcky nemôžu dovoliť ani teraz, a situácia sa pravdepodobne ešte zhorší. Niektoré dievčatá dokonca nejdú počas menštruácie do školy, pretože nemajú k dispozícii vhodné pomôcky. Namiesto vložiek a tampónov používajú handry, toaletný papier alebo noviny,“ uviedlo združenie.
Združenie ďalej poukázalo na spoluprácu s organizáciou InTYMYta, ktorá im daruje menštruačné pomôcky. Táto pomoc je však jednorazová a problém žien dlhodobo nerieši.
Počas svojho života žena zaplatí v priemere až 3 800 eur za menštruačné pomôcky. Poslankyne Holečková a Žitňanská s podporou hnutia Slovensko a SaS sa preto snažili presadiť zníženie DPH na menštruačné potreby na 5 %, aby tieto produkty boli cenovo dostupnejšie.