Pri deodorante pozerajte na výdrž, nie na cenu. Potenie môže zhoršiť aj horúca voda či sprchové gély, vysvetľuje výrobkyňa prírodnej kozmetiky

Reklama
Prírodné deodoranty pôsobia antibakteriálne, nedráždia pokožku a obsahujú oleje, ktoré navyše hydratujú a zmäkčujú pokožku. Zdroj: Archív MM
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako často aplikovať prírodný deodorant?
  • Ako môže sprchový gél zhoršiť potenie?
  • Prečo používať olivový olej na mastnú pleť?
  • Ako sa správne sprchovať?
  • Prečo niektoré deodoranty spôsobujú pálenie?

Marianna Masaryková vedie slovenskú značku prírodnej kozmetiky Mydlove, ktorú si kúpite aj bez zbytočných obalov, farbív, alkoholu či hliníkových solí. Nájdete u nich prírodné mydlá, telové maslá aj bezpečné deodoranty. Prírodné mydlá sú ideálne pre detskú, citlivú aj šupinatú pokožku, už v krátkej dobe sa objavia prvé výsledky a oplatí sa ich vyskúšať aj v prípade, že vám na kožné problémy nepomáhajú žiadne špeciálne krémy.

Aj výber sprchového gélu dokáže pokožke poriadne uškodiť a dokonca aj zhoršiť potenie. Namiesto chemických deodorantov by ste mali uprednostniť deodoranty z prírodných zložiek, ktoré vydržia až 72 hodín, nemusíte ich drhnúť v sprche a použiť ich môžete aj ihneď po oholení.

Ako vyzerala vaša cesta k vlastnej značke? Čo vás podnietilo priniesť na slovenský trh čisto prírodnú kozmetiku?

Moja cesta začala mydlom. Keď sa mi narodila dcérka, jej pokožka bola suchá a šupinatá, hraničiaca s ekzémom. Žiadne krémy jej však nezaberali. Už dávnejšie som počula o tom, že mydlá z kozieho mlieka hydratujú a veľmi dobre pôsobia na takýto typ pokožky, no osobné skúsenosti som s nimi nemala, vždy ma ale výroba mydiel fascinovala. Keď mala dcérka 5 mesiacov, vyrobila som svoje prvé mydlo s kozím mliekom, ktoré som mala od rodiny. Každý deň som jej mydlila postihnuté miesta, mydlo som nechala pôsobiť cca 2 minúty a po týždni bola pokožka úplne bez šupiniek.

Odrazu som dostala obrovskú chuť s mydlom experimentovať. Chcela som docieliť, aby bolo mydlo nielen zdravé, ale aj voňavé a krásne. Žiadalo sa mi použiť farby. Za úlohu som si však dala nájsť také farby do mydla, ktoré budú pochádzať len zo zeleniny, ovocia, korenia či bylín.

V začiatkoch značky Mydlove Marianna experimentovala s výrobou prírodných mydiel, aby našla efektívne a bezpečné riešenie kožných problémov. Zdroj: Archív MM

Na akom princípe fungujú telové maslá? Ako sa správa takto ošetrená pokožka na slnku?

Tuhé telové maslá z kakaového masla a karité sa topia na pokožke pri teplote tela. Sú obľúbené pre svoju výživnú a ochrannú schopnosť. Poskytujú intenzívnu hydratáciu, výživu a ochranu kože.

Ako fungujú prírodné deodoranty? Čo je ich kľúčovou zložkou?

Na začiatku je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom. Ak chcete znížiť množstvo vylučovaného potu, vyberiete si antiperspirant. S deodorantom sa síce potíte, no nezapáchate.

Náš Mydlove dezodorant neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach v podpazuší, a tak zabraňuje zápachu. Pokožku navyše jemne ošetruje a upokojuje, redukuje začervenania a zápaly kože. Je vhodný aj pre tú najcitlivejšiu pokožku. Špeciálny je ešte v tom, že funguje až do 72 hodín po aplikácii, preto stačí, ak sa aplikuje len 3 – 4-krát do týždňa. Ani medzi sprchovaniami nie je potrebné deodorant opäť nanášať. Kľúčovou zložkou deodorantu sú patentované častice elementárneho striebra, ktoré sú extrémne porézne a mikronizované, čo zabezpečuje dlhotrvajúce antibakteriálne pôsobenie.

Prečo ich môžeme použiť aj hneď po holení či depilácii? 

Deodorant obsahuje prírodné ošetrujúce zložky ako olivový olej, ricínový olej, ryžový vosk či triglyceridy mastných kyselín a antibakteriálne mikronizované striebro. Tieto zložky pôsobia na pokožku upokojujúco a nespôsobujú podráždenie kože.

Prírodné deodoranty môžete použiť hneď po oholení a v sprche ich nemusíte drhnúť, keďže ich prírodné zloženie neškodí pokožke. Zdroj: Archív MM

Aké zmeny pocítime už po prvom použití?

Najväčšia zmena príde, že na dlhší čas nepocítite zápach z podpazušia. Ja si uvedomím, že som si už dlho neaplikovala deodorant, keď sa po 3 – 4 dňoch začnem „cítiť“.

Prečo v mnohých prípadoch pociťujeme pálenie či svrbenie po použití klasických deodorantov z drogérie?

Po depilácii alebo holení je pokožka často podráždená, s otvorenými pórmi a môže byť citlivá. Mnohé deodoranty obsahujú látky ako alkohol, sódu bikarbónu, hliníkové soli, parabény, ktoré môžu toto podráždenie ešte zhoršiť a spôsobiť pálenie, svrbenie alebo dokonca vznik vyrážok. Otvorené póry po depilácii alebo holení predstavujú vstupnú bránu pre baktérie. Niektoré zložky v deodorantoch môžu narušiť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky a zvýšiť riziko infekcie.

Vyjde nás prírodný deodorant viac ako ten klasický z obchodu? Ako dlho vydrží?

Dôležite je si uvedomiť, ako dlho deodorant vydrží a nie to, akú má cenu. Keďže Mydlove deodorant používam raz za 3 – 4 dni, vydrží mi 6 – 9 mesiacov. A to sa oplatí.

Prírodné deodoranty nemusia vždy vyjsť drahšie. Dokážu aktívne pôsobiť až 4 dni vkuse. Zdroj: Archív MM

Pozostatky „chemických deodorantov“ musíme drhnúť v sprche. Ako je to s tými prírodnými? Je potrebné ich pozostatky vôbec odstraňovať?

Mydlove deodorant nie je potrebné v sprche odstraňovať. Stačí sa umyť vodou. Ja používam v sprche aj mydlo, ale nie drasticky. Podpazušie jednoducho nezapácha.

Čomu by sme sa mali v rámci sprchovacej rutiny vyhýbať? Môže aj nesprávny výber sprchových gélov či mydiel zhoršiť stav potenia?

V rámci sprchovacej rutiny by sme sa mali vyhýbať príliš horúcej vode, ktorá odstraňuje z pokožky prirodzené oleje a môže ju vysušiť. Lepšie je sprchovať sa vlažnou vodou. Optimálna dĺžka sprchy by mala byť 5 – 10 minút.

Znie to možno prekvapivo, ale aj nesprávny výber sprchových gélov môže ovplyvniť potenie. Naše telo sa potí prirodzene, aby sa ochladilo. Pot obsahuje vodu a soli, ktoré pomáhajú regulovať telesnú teplotu. Keď používame agresívne čistiace prostriedky, môžeme narušiť prirodzený ochranný film na koži. Tento film má za úlohu udržiavať vlhkosť a zabraňovať nadmernému odparovaniu vody.

Aké zloženie prírodných mydiel je najvhodnejšie pre ľudí trpiacich nadmerným potením?

Prírodné mydlá ponúkajú niekoľko výhod, pretože často obsahujú zložky, ktoré môžu pomôcť regulovať potenie a upokojiť podráždenú pokožku. Použité esenciálne oleje, ako napríklad levanduľový, šalviový či tea tree olej majú antibakteriálne vlastnosti. Íly zasa pomáhajú sťahovať póry a znižujú produkciu potu. Oleje ako kokosový a olivový hydratujú a zmäkčujú pokožku. Vyberajte si mydlá bez dráždivých sulfátov, ktoré môžu vysušovať pokožku a zhoršiť problém.

Deodoranty Mydlove nepôsobia agresívne a nezhoršujú stav pokožky, ochranný film tak ostáva neporušený. Zdroj: Archív MM

Čo použiť na čistenie mastnej a aknóznej pleti, ktorej stav sa potením zhoršuje? 

Použite prírodné olivové mydlo so sírou. Hoci sa to môže zdať prekvapujúce, olivový olej je skvelý aj pre mastnú pleť. Jeho zloženie obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu a zároveň pokožku hydratujú. Síra je prírodný minerál a je známa svojimi antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami. Pomáha znižovať množstvo baktérií, ktoré spôsobujú akné a zároveň podporuje regeneráciu kožných buniek. Síra má naviac keratolytické vlastnosti, čo znamená, že dokáže odstraňovať odumreté kožné bunky a nečistoty.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie