Budeme trieť biedu? Kým eurozóna jasá, Slovensko čakajú podľa analytikov KRUTÉ ČASY

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/František Iván, Freepik

Budeme v rukách obracať nie euro, ale každý, už dosluhujúci cent? Analytici sa obávajú, že napriek poklesu inflácie v eurozóne sa nad Slovenskom ekonomicky zmráka.

Európska centrálna banka má konečne dôvod na radosť. Inflačná krivka naprieč eurozónou sa prvýkrát za tri roky znížila pod hranicu dvoch percent, pričom tento trend má pokračovať aj naďalej. Znamenalo by to aj pokles úrokových sadzieb.

„Najnovší vývoj posilňuje našu dôveru, že inflácia sa včas vráti na cieľovú úroveň,“ uviedla Christine Lagarde, prezidentka ECB.

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis dopĺňa, že to „vytvorí priestor pre to, aby Európska centrálna banka ďalej uvoľnila menovú politiku a znižovala úrokové sadzby potenciálne už na najbližšom zasadnutí o pár týždňov. To znamená, že v októbri.“

Súhrnný vývoj inflácie v eurozóne. Zdroj: Eurostat

Pozitívna správa o poklese inflácie v eurozóne ale neprekročí hranice Slovenska, informujú noviny.sk. U nás môžeme očakávať pravý opak. Stane sa tak aj pre balík konsolidačných opatrení, ktorý má vraj ozdraviť rozvrátené verejné financie.

„Kým všade vo vyspelom svete a okolo nás tá inflácia bude ďalej ustupovať alebo sa stabilizuje, u nás rázne vyskočí pravdepodobne nad 5 percentnú úroveň,“ dodáva Panis.

Z bolestivého zdražovania sa Slováci ledva spamätali, onedlho pocítia ďalšie. Prejaví sa to najmä v regiónoch s dlhodobo nízkymi platmi, kde sú obavy najväčšie.

„Je to veľmi smutné, pretože v porovnaní s krajinami v únii máme iné ceny,“ tvrdí obyvateľka Humenného. Jej vyjadrenia potvrdzujú aj čísla Štatistického úradu SR (ŠÚSR), podľa ktorého inflácia na Slovensku opätovne stúpa už od júla.

Týka sa to najmä položiek, ktoré si zaobstarávame najčastejšie a sú nevyhnutné pre náš život. „Ťahúňom inflácie sa v auguste stali opätovne ceny potravín,“ hovorí analytik SLSP Matej Horňák.

Inflácia – vývoj spotrebiteľských cien v SR (v percentách). Zdroj: slovak.statistics.sk

Väčšina krajín v rámci eurozóny si môže pomaly vydýchnuť a tešiť sa na pokles cien, u nás budú peňaženky veľmi trpieť.

„V dôsledku konsolidačného balíčka, ktorý bol robený predovšetkým prostredníctvom zvyšovania daní,“ ozrejmil Panis.

Ochranu pred zdražovaním neposkytne chudobnému človeku ani znížená 5-percentná daň na základné potraviny.  „Dotkne sa to úplne každého niektorého viac niektorého menej,“ uzatvára Panis.

Vládou schválený konsolidačný balíček spôsobí nielen fakt, že pocítime najvyššiu infláciu v eurozóne v budúcom roku, ale zastaví sa podstatný rast reálnych platov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie