Rýchle zaspávanie je pre väčšinu ľudí požehnaním. Vo všeobecnosti sa hovorí o istých zdravotných problémoch skôr pri ľuďoch, ktorí potrebujú dlhší časa na zaspávanie. Odborníci na túto problematiku sa však zhodujú na tom, že rýchle zaspávanie môže byť takisto nezdravé.
Čas potrebný na zaspávanie sa nazýva spánková latencia a neexistuje žiadna zdravá doba, no poznáme aspoň isté všeobecné usmernenia. Psychologička a odborníčka na nespavosť Kristen Casey pre portál Huff Post uviedla, že zdravému človeku by malo trvať približne 15 až 20 minút, kým sa jeho telo pripraví na spánok a následne zaspí. „Ľudia sú však rôzni, môžu mať problémy, ktoré im bránia v pokojnom zaspávaní a ktoré pravdepodobne nemôžu ovplyvniť. Ľudia so zdravotnými ťažkosťami môžu napríklad potrebovať 30 alebo 40 minút,“ doplnila.
Neurovedec Dave Rabin odporúča pred spaním spánkovú hygienu. Podľa neho najviac pomôže, ak sa polhodinu pred spaním stíšime a vykonáme istý druh nočnej rutiny.
„Ak sa však stáva, že zaspávate okamžite, ako si ľahnete, môže to signalizovať problém. Jedným z nich je napríklad to, že vaše telo potrebuje viac spánku ako dostáva. Je to teda znakom vyčerpania, vyhorenia či prepracovania,“ informuje portál tvnoviny.sk. Podľa Casey môžu mať na rýchle zaspávanie vplyv aj duševné problémy, prípadne samotná depresia. V tomto prípade upozorňuje na to, že neliečená depresia môže byť veľmi nebezpečná.
Okamžité zaspávanie môže mať na svedomí aj spánkové apnoe. „Spánkové apnoe je chronická porucha spánku, pri ktorej sú počas spánku úplne alebo čiastočne upchaté horné dýchacie cesty, čo vedie k zníženiu obsahu kyslíka v krvi a fragmentácii spánku,“ informovala odborníčka na spánok Theresa Schnorbachová pre portál Huff Post.
Odborníci sa zároveň zhodujú na tom, že najdôležitejšia je spánková hygiena. Podľa nich najviac pomáhajú napríklad dychové cvičenia, meditácia, jóga, prípadne prístroje vydávajúce hnedý šum (zvuk dažďa a pod.).