Konsolidácia financií z vládnej dielne bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou negatívne dopady na život bežných ľudí. Problémy hlási aj zdravotníctvo, ktoré je tesne pred kolapsom.
- AKTUALIZOVANÉ – 13:00
V prípade, že návrh konsolidačných opatrení parlament schváli, Lekárske odborové združenie (LOZ) začne so zberom výpovedí lekárov. Predseda LOZ Peter Visolajský to uviedol v reakcii na štvrtkové posunutie konsolidačného balíčka do druhého čítania.
„Hlasovanie a zrýchlené legislatívne konanie pri konsolidačnom balíčku, ktoré odignorovalo upozornenia lekárov a sestier, je podrazom voči zdravotníkom a pacientom,“ vyhlásil Visolajský.
Postup v parlamente ho zároveň presvedčil o tom, že avizované mimoriadne rokovanie vlády k zdravotníctvu bolo len dymovou clonou, a nie reálnou snahou o riešenie.
„Odkazujeme vláde SR, že v momente schválenia zákona začíname so zberom výpovedí lekárov z pracovného pomeru,“ oznámil predseda LOZ.
- AKTUALIZOVANÁ ČASŤ
Ministerstvo zdravotníctva pre TASR v reakcii na vyjadrenia odborárov uviedlo, že pripravilo komplexný analytický materiál s riešeniami na zastabilizovanie situácie vo forme ozdravných opatrení.
„A to v kontexte s avizovanými konsolidačnými opatreniami, ako aj plnením programového vyhlásenia vlády. Ten bude predložený na rokovanie vlády SR,“ priblížili z komunikačného oddelenia rezortu.
Poslanci Národnej rady (NR) SR venovali diskusii o konsolidačnom balíčku celý štvrtok. Na záver rokovacieho dňa ho posunuli do druhého čítania. To sa začne budúci týždeň v utorok 1. októbra o 9. hodine.
Konsolidačný balík sa skladá z dvoch legislatívnych návrhov a opatrení, ktoré by mali do štátneho rozpočtu priniesť 2,7 miliardy eur. Deficit verejných financií by mal prostredníctvom opatrení klesnúť na 4,7 percenta z tohtoročných necelých 6 percent hrubého domáceho produktu.
Navrhované konsolidačné opatrenia v zdravotníctve sa týkajú spomalenia valorizácie platov zdravotníkov v ambulantnom i nemocničnom sektore na tri percentá na jeden rok i transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Okrem zástupcov zdravotníckych organizácií ich kritizuje aj opozícia.