Ukrajinci môžu uzatvárať manželstvá cez MOBIL, no nie všetci. Niektorým aplikácia hlási chybu

Reklama
Legalizácia online sobášov na Ukrajine prišla z nutnosti. Zdroj: X/kyivindependent

Nedávny sobáš Olhy Ševčenkovej a Mykytu Puchkana bol výnimočný, pretože sa uskutočnil online. Stali sa jedným z prvých párov, ktorí si povedali „áno“ prostredníctvom mobilnej aplikácie Dija, vyvinutej na Ukrajine.

„Jedného májového dňa môj manžel narazil v aplikácii Dija na oznámenie o beta verzii, ktorá ponúkala online svadobnú službu. Na prvý pohľad to vyzeralo trochu zvláštne, ale rozhodli sme sa to vyskúšať,“ uviedla Ševčenková pre portál The Kyiv Independent.

Obaja sedeli v kaviarni v meste Izmajil v Odeskej oblasti, keď sa z nich v priebehu niekoľkých minút stali novomanželia. Sledovali displeje svojich telefónov a počúvali matrikára, ktorý viedol obrad prostredníctvom videa. Následne potvrdili sobáš digitálnymi podpismi.

„Obrad bol skvelý, aj keď počas dňa prebiehali letecké poplachy a bolo tu aj prerušenie dodávky elektriny,“ poznamenala Ševčenková.

Ministerstvo pre digitálnu transformáciu spustilo mobilnú aplikáciu Dija v roku 2020. Na začiatku minulého mesiaca obsahovala približne 130 služieb a podľa úradov ju využíva viac než dvadsať miliónov Ukrajincov. Prostredníctvom aplikácie sa ľudia môžu dostať k rôznym dokumentom, ako sú pasy či vodičské preukazy, a tiež si môžu zaregistrovať auto.

Navyše umožňuje jednoducho zaregistrovať firmu alebo zaplatiť dane len s niekoľkými kliknutiami. Tento mesiac bola do aplikácie pridaná nová služba: úradné uzatváranie manželstva. K tomu došlo po niekoľkomesačnom testovaní, pričom Ukrajina sa stala prvou krajinou, ktorá túto prax plne digitalizovala. Ukrajinci môžu uzatvárať sobáš online, pričom si môžu zvoliť miesto a dátum. Pár pritom môže byť na rovnakom mieste alebo vzdialený stovky kilometrov.

„Proces uzavretia manželstva trvá len 30 minút. Všetko, čo potrebujete, je smartfón a pripojenie na internet,“ uvádza sa na portáli Dija.

Do 20. septembra podľa údajov ministerstva pre digitálnu transformáciu uzavrelo sobáš prostredníctvom aplikácie Dija 251 párov, pričom ďalších 3 200 podalo žiadosť o online svadbu.

„Táto služba je jedinečná. Niektoré krajiny sa pokúsili testovať podobné služby a niektoré štáty v USA ich zaviedli, avšak takto komplexne, keď sa celý sobášny cyklus uzavrie online a následne sa vygeneruje dokument, ktorého originál je možné obdržať na pošte, je to unikát,“ povedal minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov v národnej televízii.

Legalizácia online sobášov na Ukrajine vyplynula z potreby reagovať na súčasnú situáciu

Od začiatku vojny bráni krajinu takmer milión vojakov. Po začiatku ruskej rozsiahlej invázie uzavrelo na Ukrajine v roku 2022 sobáš viac než 222-tisíc párov, čím sa prekonali počty za predchádzajúce dva roky.

V roku 2023 sa však počet sobášov znížil na 186-tisíc a naopak pribudlo rozvodov. Po vypuknutí vojny ukrajinský parlament zjednodušil procedúru uzatvárania manželstva počas vojnového stavu tým, že umožnil vojakom a vojačkám uzatvárať manželstvá na diaľku. Teraz môžu vojaci uzatvárať sobáše so svojimi milovanými prostredníctvom aplikácie, zatiaľ čo sú na frontovej línii.

Neplatí to pre všetkých

Zatiaľ čo pre niektorých sa uzavretie manželstva stalo jednoduchším, pre iných zostáva nedosiahnuteľným cieľom. Vitalij Carjuk a jeho partner Viktor tiež požiadali o online svadbu. Hoci vedeli, že im ju neschvália, Carjuk tento krok považoval za ďalšiu príležitosť, aby pripomenuli spoločnosti potrebu prijatia zákona o legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Sobáše osôb rovnakého pohlavia sú na Ukrajine nelegálne, a návrh zákona o uznaní registrovaných partnerstiev ako alternatívy od vlaňajška stagnuje v parlamente kvôli odporu zákonodarcov. Povolenie registrovaných partnerstiev by sexuálnym menšinám (LGBT+) poskytlo množstvo práv, ktoré sú v súčasnosti dostupné len heterosexuálnym párom.

Medzi tieto práva patrí aj možnosť prevziať telo svojho partnera v prípade úmrtia a zabezpečiť jeho pohreb. To je obzvlášť dôležité v súčasnej situácii, keď ukrajinskí vojaci čelí palbe a mestá sú vystavené ruskému bombardovaniu.

Ak sa ľudia o túto tému nezaujímajú, nebudú o nej vedieť. A ak im to nepovieme my, tak sa to nikdy nedozvedia. Preto nejde len o homofóbiu, ale skôr o to, aby ľudia mali viac informácií,“ tvrdí Carjuk.

V súčasnosti nemôžu ukrajinské LGBT+ páry prostredníctvom štátnej aplikácie žiadať o uzavretie manželstva, pretože sa stretávajú s hlásením „chyby“ a požiadavkou, že musí ísť o muža a ženu. Môžu však aspoň požiadať partnerov o ruku, čo niektorí využili na vyjadrenie lásky.

„Dija je v podstate pripravená registrovať páry rovnakého pohlavia a len čaká na prijatie zákonov, ktoré to umožnia,“ hovorí Carjuk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie