Podľa odborníkov je jedným z najzdravších jedál, ktoré si môžete doma jednoducho vypestovať, mikrozelenina. Výživový expert odporúča prestať kupovať niektoré potraviny v supermarketoch a radšej si ich doma pestovať, pretože je to oveľa lacnejšie, zdravšie a jednoduchšie. Mikrozeleninu, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, je možné vypestovať už za pár dní, a preto sa stáva čoraz populárnejšou medzi milovníkmi zdravej stravy.
Podľa The MicroGeenie, mikrozelenina, známa po anglicky ako „microgreens“, je mladá verzia rastlín, ktorá sa pestuje pre jej intenzívnu chuť a vysoký obsah vitamínov. Mikrozelenina dorastá do veľkosti 7 – 10 cm a je vhodná na pestovanie aj v malých priestoroch. Od klíčkov sa líši tým, že sa pestuje v pôde a zberajú sa len stonka a lístky. Medzi populárne druhy na pestovanie patria bazalka, brokolica, reďkovka a kel.
Podľa mirror.co.uk, pestovanie mikrozeleniny v domácich podmienkach má množstvo zdravotných a finančných výhod. Mikrozelenina je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré prispievajú k zlepšeniu imunity, kardiovaskulárneho zdravia a celkového pocitu vitality. Vďaka vysokému obsahu vitamínov A, C, E, K, ako aj minerálov ako železo, horčík a vápnik, je mikrozeleň nutričnou bombou, ktorá posilňuje organizmus a pomáha bojovať proti oxidačnému stresu. Okrem toho mikrozelenina obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie.
Finančne je pestovanie mikrozeleniny výhodné, pretože vyžaduje len minimálne náklady na semienka a pôdu. V porovnaní s cenami v obchodoch, kde môže byť mikrozelenina drahá, pestovanie doma znamená ušetrenie peňazí a kontrolu nad kvalitou a bezpečnosťou potravín, ktoré konzumujete.
Ako začať s pestovaním chia mikrozeleniny
Chia semienka, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch, môžete použiť na pestovanie tejto výživnej mikrozeleniny priamo doma. Odborník na záhradníctvo Simon Akeroyd zdieľa jednoduchý postup: „Posypte chia semienka na vlhký kuchynský papier, nechajte ich na parapete a denne polievajte. Po troch dňoch začnú klíčiť a do týždňa máte zdravú mikrozeleň pripravenú na konzumáciu.“ Tento postup je veľmi jednoduchý a zvládnuteľný pre každého, bez ohľadu na záhradnícke skúsenosti.
Dôležité tipy na úspešné pestovanie
Ako píše Epic Gardening, pri pestovaní chia mikrozelene je dôležité dbať na niekoľko základných pravidiel:
- Použite kvalitné organické semienka – najlepšie sú chia semienka, ktoré neboli ošetrené pesticídmi. Semienka môžu byť zakúpené v obchode s potravinami alebo v špecializovaných obchodoch so záhradníckymi potrebami.
- Vyberte správny pestovateľský substrát – ideálny je substrát s dobrými drenážnymi vlastnosťami, ako je kokosové vlákno alebo pôda určená pre výsev semien.
- Udržujte semienka vlhké, ale nie premokrené – nadmerné polievanie môže viesť k tvorbe plesní, čo by mohlo rastlinu zničiť. Odporúča sa polievať ju postrekovačom a udržiavať rovnováhu medzi vlhkosťou a vzdušnou cirkuláciou.
- Zabezpečte dostatok svetla – chia mikrozelenina potrebuje aspoň 12 hodín svetla denne, čo môžete zabezpečiť umiestnením tácky na slnečný parapet alebo použitím pestovateľského svetla. Pestovateľské svetlá sú ideálnou voľbou pre rovnomerný rast a zabraňujú tomu, aby sa „ťahala“ za svetlom na jednej strane.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)